Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Krucjata w obronie krzyża

Treść

Eliminowaniu z życia publicznego znaków wiary i narodowej tożsamości sprzeciwia się polska młodzież. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Suwałkach przy wsparciu nauczycieli rozpoczynają krucjatę pod hasłem "W obronie krzyża stanę". Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów szkół suwalskich, diecezji ełckiej, ale także młodzieży całej Polski, a nawet świata. Do krucjaty może przystąpić każdy, niezależnie od wieku!

Podejmowane próby usunięcia krzyża z sali obrad Sejmu niepokoją również młodzież, która jest pełna obaw, co dalej z Polską. Dlatego nie chcą stać bezczynnie, ale stanowczo opowiedzieć się za wyznawanymi wartościami. - Jest to akcja mająca na celu uświadomienie młodym ludziom, naszym rówieśnikom, a także całemu społeczeństwu, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu podstawowe wartości, jakimi są: Bóg, Honor i Ojczyzna. Chcemy wyjść naprzeciw temu, co dzieje się w otaczającym nas świecie, i zwrócić uwagę na to, jak będzie wyglądała nasza przyszłość, jeżeli zdepczemy i zapomnimy o najważniejszych wartościach - podkreśla Agnieszka, uczennica klasy pierwszej I LO w Suwałkach, zaangażowana w krucjatę "W obronie krzyża stanę".
Inauguracja krucjaty odbędzie się dziś w Suwałkach o godz. 13.00 w konkatedrze pw. św. Aleksandra. Przedsięwzięcie patronem objął ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz ełcki. "Rozesłanie" młodych zapoczątkuje różne inicjatywy, w tym spotkania, sympozja, konkursy na temat znaczenia obecności krzyża w przestrzeni publicznej.
- Nasi uczniowie nie tylko teraz, ale od dłuższego czasu na zajęciach lekcyjnych podejmują tematykę związaną z wartościami i pseudowartościami. Obecnie w związku z tym, że dochodzi do absurdów, młodzież chce opowiedzieć się za tym, co słuszne, właściwe. Uczniowie wraz z nauczycielami, jako szkolna wspólnota, chcą podjąć działania w imię najwyższych wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna - podkreśla w rozmowie z nami Bożena Szynkowska, dyrektor I LO w Suwałkach. Jak zaznacza, obecna inicjatywa młodzieży to nawiązanie do chlubnej tradycji. W tym roku przypada 30. rocznica powieszenia krzyża w szkole. W zeszłym roku wspólnota szkolna obchodziła 25. rocznicę obrony krzyża. System komunistyczny nakazał jego usunięcie. Wyrzucenie krzyża ze szkoły było wielką tragedią dla uczniów i nauczycieli, którzy bronili jego obecności. Postawa młodzieży i nauczycieli pragnących nie dopuścić do tego była wymowna i budująca. Wyrzucony w 1985 roku ze szkoły krzyż powrócił do niej po pięciu latach. Młodzi z I LO w Suwałkach kierują apel do młodzieży wszystkich suwalskich szkół, i nie tylko, do młodzieży całego świata, aby również podejmowała tego typu inicjatywy w obronie najwyższych wartości, których najwymowniejszym znakiem jest krzyż.
- Chcemy wyrosnąć na odpowiedzialnych i prawych Polaków, a bez respektowania tych wartości jest to niemożliwe. Krzyż jest symbolem miłości i zasad moralnych, według których winniśmy postępować, dlatego właśnie obrona krzyża, obrona wartości w naszym życiu - podkreśla licealistka Agnieszka. Do krucjaty może przystąpić każdy, członkowie otrzymają Karty Odwagi z hasłem krucjaty oraz miejscem na podpis. Wszelkie informacje na temat inicjatywy i możliwości przystąpienia do niej zamieszczono m.in. na stronie suwalskiego liceum: www.1lo.suwalki.pl.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik Piątek, 25 listopada 2011, Nr 274 (4205)

Autor: au