Kruche piękno ceramiki
Treść
Ponad 200 najcenniejszych dzieł z kolekcji ceramiki z Muzeum Okręgowego w Toruniu od piątku można oglądać na wystawie w Rezydencji Księży Młyn w Łodzi. Ekspozycja zatytułowana "Kruche piękno" z pewnością przyciągnie wielu zwiedzających. Przepiękna porcelana - wazy, filiżanki, talerze, oraz fajans i kamionka zachwycą każdego. Na wystawie zobaczymy też delikatne porcelanowe figurki z XIX w. i wiele innych rzeczy - tak kruchych i pięknych, że nie można oderwać od nich wzroku. Eksponaty pochodzą z okresu od XVI w. do lat 30. XX wieku. Wśród nich jest sporo porcelany wyprodukowanej w polskiej fabryce w Ćmielowie.
Na wystawie "Kruche piękno" pokazano dzieła wykonane z kamionki, fajansu i porcelany w okresie od XVI do XX wieku. Pochodzą one z różnych ośrodków europejskich - z Hiszpanii, Włoch, Niemiec czy Francji. Najstarsze są fajanse hiszpańsko-mauretańskie. Na XVI w. datowane są też włoskie majolikowe naczynia apteczne oraz dzbany i konwie nadreńskie. Popularnymi motywami zdobniczymi tych pierwszych stały się sceny mitologiczne, w kamionkach z terenów nadreńskich pojawiały się natomiast motywy ze współczesnych rycin. Bogatą grupę stanowią na wystawie wyroby fajansowe z ośrodków francuskich, niemieckich i polskich (z charakterystycznymi naczyniami z Ćmielowa, Nieborowa i Pruszkowa) oraz porcelana z założonej w 1710 r. manufaktury w Miśni i z ośrodków wiedeńskich, francuskich i rosyjskich. "W ikonografii ceramiki artystycznej dominują tematy obecne w plastyce, na przykład sceny chińskie (chinoiserie), sceny mitologiczne, rodzajowe i symboliczne, postacie świętych, portrety i widoki miast, motywy narodowe i wątki patriotyczne" - napisano w katalogu towarzyszącym wystawie. Ekspozycja prezentuje także naczynia zastawy stołowej, których rozwój przypadł na drugą połowę XVIII w., a związany był z rozbudowaną kulturą materialną. "Wystarczy przypomnieć znane opisy uczt szlachty i magnatów, królów i cesarzy z ich obfitym menu, aby zrozumieć potrzebę używania licznych nakryć fajansowych, a później porcelanowych, nakryć srebrnych, szklanych itp. Typowa dla tego okresu jest daleko posunięta specjalizacja w użytkowych funkcjach naczyń" - czytamy.
Na wystawie można zobaczyć także znakomite holenderskie fajanse wyrabiane w XVII w. w warsztatach Delft. Polskie wyroby reprezentuje też porcelana z Korca i Baranówki oraz bolesławickie kamionki.
Ekspozycję w Rezydencji Księży Młyn, przy ul. Przędzalnianej 72, można oglądać do 4 września.
Anna Skopinska
"Nasz Dziennik" 2005-04-29
Autor: mj