Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Krótko Kraju i ze Świata

Treść

Clemente już oficjalnie
Hiszpan Javier Clemente został trenerem piłkarskiej reprezentacji Serbii. Kontrakt został podpisany na dwa lata, a były selekcjoner drużyny narodowej Hiszpanii został pierwszym obcokrajowcem, który prowadzić będzie Serbów. Clemente zastąpił Ilię Petkovica, który podał się do dymisji po nieudanych dla Serbii mistrzostwach świata w Niemczech, gdzie drużyna ta przegrała wszystkie trzy mecze grupowe - 0:1 z Holandią, 0:6 z Argentyną i 2:3 z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Głównym zadaniem hiszpańskiego trenera będzie wprowadzenie Serbii do finałów mistrzostw Europy w 2008 roku. W eliminacjach Serbowie będą grupowym rywalem Polaków, a oprócz tego zmierzą się z Portugalią, Belgią, Finlandią, Armenią, Kazachstanem, Azerbejdżanem.

Z Juventusu do "Barcy"
FC Barcelona, triumfator Ligi Mistrzów, wkrótce zostanie poważnie wzmocniona. Do gry w stolicy Katalonii szykują się bowiem dwaj uczestnicy mistrzostw świata - Francuz Lilian Thuram i Włoch Gianluca Zambrotta. Obaj ostatnio występowali w Juventusie Turyn, który w wyniku afery dopingowej we włoskim futbolu został zdegradowany do drugiej ligi. Negocjacje mają się zakończyć w ciągu trzech najbliższych dni. Transfer Zambrotty podobno opiewać będzie na sumę 14 mln euro, Thuram ma kosztować 5 mln euro.

Kierunek Łotwa
Obrońca Damian Augustyniak i napastnik Bartłomiej Socha podpisali umowy z łotewskim klubem FC Ditton Daugavpils. W minionym sezonie Augustyniak występował w Odrze Wodzisław. Klub rozwiązał z nim umowę za porozumieniem stron. Z kolei Socha grał w drugoligowej drużynie Heko Czermno (strzelił jednego gola). W ośmiozespołowej lidze ekipa Ditton zajmuje czwarte miejsce - wygrała 7 z 15 spotkań.

Sukcesy młodych żeglarzy
Dwa medale zdobyli reprezentanci Polski w zakończonych u wybrzeży Weymouth w Wielkiej Brytanii żeglarskich młodzieżowych mistrzostwach świata ISAF w klasie deskowej RS:X. Łukasz Grodzicki (SKŻ Hestia Sopot) obronił tytuł mistrzowski, natomiast jego koleżanka klubowa Małgorzata Białecka wywalczyła brązowy medal. Każdy kraj reprezentowany był w danej konkurencji przez jednego zawodnika.

Safin bez formy
Były lider rankingu tenisistów - Rosjanin Marat Safin, przegrał z reprezentantem RPA Wesleyem Whitehousem 1:6, 4:6 w drugiej rundzie turnieju ATP na twardych kortach w Indianapolis. Whitehouse zajmuje 512. miejsce w rankingu ATP i do turnieju głównego dostał się z kwalifikacji. Z kolei Safin (w Indianapolis był rozstawiony z numerem 16.) jest 97. Rosjanin walczy o powrót do formy po kontuzji kolana, ale bieżący sezon jest dla niego wyjątkowo nieudany - wygrał zaledwie 12 z 24 spotkań. Ostatni raz triumfował w meczu z Brytyjczykiem Gregiem Rusedskim w pierwszej rundzie Wimbledonu.
Pisk, PAP

"Nasz Dziennik" 2006-07-21

Autor: wa