Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kronika "Solidarności"

Treść

W Archiwum Państwowym w Przemyślu można oglądać wystawę poświęconą 25. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". Ekspozycja ma charakter retrospektywny i przez pryzmat pamiątek, archiwalnych dokumentów dotyczących działalności związku w wymiarze ogólnopolskim, a zwłaszcza regionalnym, prezentuje etapy formowania się świadomego ruchu robotniczego, opozycyjnego wobec władzy komunistycznej w Polsce.

Wśród pamiątek zaprezentowano m.in. uchwały, protokoły, plakaty, kolekcje znaczków pocztowych oraz wspomnienia i zdjęcia ludzi oraz wydarzeń związanych z historią ruchu niepodległościowego, ponadto unikatowe pieczątki o treściach niepodległościowych. Sporo uwagi autorzy ekspozycji poświęcili historii NSZZ "Solidarność" Regionu Południowo-Wschodniego, a obecnie Regionu Ziemia Przemyska. Emocjonalny klimat ówczesnych wydarzeń, jak i historyczny kontekst okresu tzw. Polski Ludowej oddają taczki z napisem PRL, które stanowią symbol upadku komunizmu w Polsce. Prezentowane zbiory pochodzą z archiwów osób prywatnych, zbiorów NSZZ "Solidarność" Region Południowo-Wschodni, NSZZ "Solidarność" Region Ziemia Przemyska oraz ze zbiorów Archiwum Państwowego w Przemyślu. Część eksponatów historycznych prezentowana jest po raz pierwszy.
Jednym z elementów obchodów rocznicowych jest także książka pt. "25 lat 'Solidarności' 1980-2005. Region Południowo-Wschodni. MZK Jarosław. Region Ziemia Przemyska", która stanowi kronikę wydarzeń od początku działalności NSZZ "Solidarność" w regionie przemyskim po czas współczesny. Redaktorem wydawnictwa, które obok historii zawiera m.in. dokumenty związkowe, uchwały, protokoły, rejestry członków, wspomnienia i fotografie, jest przemyski działacz związkowy Krzysztof Prokop. Wystawa poświęcona działalności NSZZ "Solidarność" stanowi cenne źródło wiedzy dla wszystkich, którzy interesują się wydarzeniami z przełomu lat 80. w Polsce. Można ją zwiedzać do końca września br. w siedzibie Archiwum Państwowego w Przemyślu przy ul. Lelewela 4.
Mariusz Kamieniecki

"Nasz Dziennik" 2005-08-11

Autor: ab