Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Król Jan III Sobieski od Lwowa do Rozwadowa

Treść

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli rozpoczyna przygotowania do realizacji międzynarodowego projektu kulturalnego związanego z osobą króla Jana III Sobieskiego. Projekt proponuje innowacyjny sposób współpracy transgranicznej, w którym kultura i wspólne dziedzictwo historyczne mają stać się podłożem obecnego rozwoju regionów.

- Król Jan III Sobieski nieprzypadkowo został wybrany jako postać, wokół której zbudowany jest program. Jego osoba łączy bowiem tereny dzisiejszej Ukrainy i Polski, przypomina czasy pokojowego współistnienia tych narodów w dawnej Rzeczypospolitej - mówi dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Lucyna Mizera.
- Ślady króla Jana III wiodą od położonego niedaleko Lwowa Oleska, gdzie przyszedł na świat, poprzez sam Lwów, pełen pamiątek po tym monarsze, do Rozwadowa (dziś dzielnica Stalowej Woli), który królowi zawdzięczał prawa miejskie, a miejscowy klasztor OO. Kapucynów honoruje Sobieskiego za to, że sprowadził ten zakon do Polski - wyjaśnia dyrektor muzeum. - Położone w pobliżu miejscowości do dziś kultywują zwyczaj wielkanocnych straży grobowych zwanych "Turkami" na pamiątkę odsieczy wiedeńskiej.
Projekt przewiduje wspólne przygotowanie przez specjalistów polskich i ukraińskich wystawy "Rzeczpospolita w czasach Jana III Sobieskiego" oraz wydanie katalogu. W sferze ekonomicznej projekt zakłada przeprowadzenie konkursu na biznesplan pod nazwą "Kultura kluczem do ekonomicznego rozwoju regionu lwowskiego i stalowowolskiego" oraz seminarium pod tym samym tytułem.
Partnerami muzeum regionalnego w tym przedsięwzięciu są Lwowskie Muzeum Historyczne i Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Stalowej Woli. Wystawa w stalowowolskim muzeum planowana jest na wrzesień 2004 r., a seminarium ma się odbyć w Stalowej Woli podczas trwania wystawy.
Alicja Trześniowska
Nasz dziennik 10-12-2003

Autor: DW