Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kreatywna buchalteria

Treść

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zarzuca ministrom finansów krajów eurolandu "kreatywną buchalterię" przy tworzeniu funduszu ratunkowego dla państw zagrożonych kryzysem

W odredakcyjnym komentarzu gazeta zwraca uwagę, że celem piątkowego spotkania ministrów finansów krajów strefy euro w Kopenhadze miało być stworzenie klimatu zaufania i stabilności. "Spotkanie miało pokazać obywatelom strefy euro i reszcie świata: zachowamy naszą walutę, uczynimy ją bezpieczną, musicie się z nami liczyć" - czytamy. "Ten plan zakończył się całkowitym fiaskiem" - pisze gazeta. W jej ocenie, to, co ministrowie zaprezentowali po spotkaniu, to liczbowy hokus-pokus, a uczestnicy spotkania jak za dawnych dobrych czasów, gdy żonglowano greckimi statystykami, preparowali informacje o wysokości funduszy kryzysowych, które podobno mają rozstrzygnąć o przyszłości całej Wspólnoty. "SZ" przypomina, że już rok temu ministrowie krajów euro postanowili, iż Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS) otrzyma 500 mld euro. Wkrótce potem podniósł się krzyk, że suma ta nie wystarczy, jeżeli Hiszpania, Włochy czy Francja będą także potrzebowały pomocy. Niemcy ignorowały te apele i odmawiały podwyższenia funduszu. Atmosfera pogorszyła się radykalnie, gdy Francja zażądała podniesienia kwoty do biliona euro. "Aby zadowolić wszystkich, rozpoczęła się gra liczbami. W komunikacie końcowym (po spotkaniu w Kopenhadze) jest mowa o ponad bilionie dolarów. Ministrowie finansów zdecydowali się nawet na chwilową rezygnację z własnej waluty, aby tylko wymieniona kwota posiadała magiczną liczbę dwunastu zer" - zauważa z ironią komentator. "Kto spojrzy dokładniej, ten zauważy jednak zastosowaną sztuczkę" - dodaje.
Gazeta podkreśla, że suma nowych kredytów dla funduszu EMS wynosi w rzeczywistości jedynie 500 mld euro. Wszystkie pozostałe miliardy pochodzą z innych - w jej ocenie - "czarodziejskich pudełek". Większość tych środków została już dawno temu wydana lub rozplanowana, nie będzie więc można nimi w przypadku nowego kryzysu dysponować. "Sueddeutsche Zeitung" określa spotkanie w Kopenhadze mianem "spektaklu" i stwierdza w konkluzji: "Klub krajów euro niczego się nie nauczył".

ŁS, PAP

Nasz Dziennik Poniedziałek, 2 kwietnia 2012, Nr 78 (4313)

Autor: au