Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kraków w odnowie

Treść

Niewiele jest miast, które mogą poszczycić się taką ilością zabytków jak Kraków. Prawie 600 dawnych zespołów architektonicznych i pojedynczych zabytków to liczba imponująca. Historię ich budowy i konserwacji od prawie dwóch stuleci możemy prześledzić na wystawie w pałacu Krzysztofory.
W kilku salach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zgromadzono blisko 380 fotografii, obrazów, grafik, rysunków i rzeźb wypożyczonych z wielu krakowskich muzeów i instytucji. Można na nich zobaczyć dziesiątki zabytków przed konserwacją, w jej trakcie i już po odnowie. Wystawę otwierają portrety XIX-wiecznych konserwatorów: Sławomira Odrzywolskiego, Józefa Łepkowskiego, Władysława Łuszczkiewicza. Interesujące są zwłaszcza obrazy i zdjęcia przedstawiające Rynek Główny - plac zabudowany kramami, poprzez XIX-wieczną przebudowę, zmiany w latach 60. XX wieku, aż po współczesną koncepcję aranżacji płyty Rynku. Bogato ilustrowane są prace na wzgórzu wawelskim, w krakowskich kościołach oraz kamienicach. Oprócz ikonografii można na wystawie zobaczyć m.in. maszkarony, które spadły z attyki Sukiennic w ubiegłym roku, fragmenty kamieniarki z Wawelu oraz dokumenty, które wydobyto z gałki w kościele św. Katarzyny.
Nie przypadkiem wystawa nosi tytuł "Kraków w odnowie", bowiem - jak powtarzają konserwatorzy - odnowa nie kończy się nigdy i zabytki zawsze potrzebują troskliwej opieki. Okazją do pokazu jest 25. rocznica wpisania Krakowa i Wieliczki na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO oraz powstania Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Od tamtego czasu po dzień dzisiejszy dzięki społecznym funduszom dawną świetność odzyskało ponad sto najcenniejszych świątyń, pałaców, kamienic i budowli użyteczności publicznej.
Wystawę "Kraków w odnowie" do 26 sierpnia można oglądać w MHMK przy Rynku Głównym 35.
DoM
Nasz dziennik 27-06-2003

Autor: DW