Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kraków w obiektywach krakowian

Treść

W Krakowie zainaugurowano cykl wystaw fotograficznych "Patrzę na Kraków". Pierwszą z propozycji w galerii przy ul. Wiślnej 12 są prace Stanisława Markowskiego. Do marca przyszłego roku będzie można obejrzeć około trzystu zdjęć znanych krakowskich fotografów.

- W nowo otwartej galerii chcemy pokazywać publiczności Kraków widziany oczami fotografów, mieszkańców tego miasta. Do współpracy zaprosiliśmy kilkunastu artystów. Na zdjęciach pokazują oni urok Krakowa z jego kościołami i całym bogactwem kulturalnym - podkreśla ks. Antoni Bednarz, dyrektor Katolickiego Centrum Kultury, które jest współorganizatorem nowego cyklu. - KCK to dysponent jedenastu wystaw fotograficznych wybitnych polskich artystów, w tym m.in. Adama Bujaka i Stanisława Markowskiego. Wystawy te wypożyczamy m.in. do galerii, kościołów i ośrodków kultury w Polsce - dodaje ksiądz dyrektor.
Miesięczne prezentacje zainaugurowała wystawa prac Stanisława Markowskiego. Zobaczymy na niej 24 obiekty, na których fotograf uwiecznił ważne miejsca królewskiego grodu. Pokazuje miasto w różnych porach roku i dnia. Na fotografiach utrwalony został m.in. kościół św. Wojciecha zlokalizowany na Rynku Głównym, dachy i wieże kościołów OO. Pijarów i Mariackiego, Wawelu, fragment Collegium Maius, katedra wawelska, Planty, a także krakowianie. Pośród melancholijnej scenerii możemy zatrzymać się w poszczególnych miejscach ważnych dla grodu Kraka.
Stanisław Markowski swoją pierwszą wystawę fotograficzną w 1971 roku zatytułował "Klimaty Krakowa". Jak sam zaznacza, od tamtego czasu minęła epoka, bardzo wiele się zmieniło. Jednak kształt, architektura i zieleń pozostały takie same. - Fascynuje mnie to najpiękniejsze miasto. Nie zmieniły się jego kościoły, klasztorne ogrody, ciemne smołowane dachy i kominy - podkreśla.
Organizatorami cyklu wystaw "Patrzę na Kraków" są KCK oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Na czerwiec w galerii "Piwnica Wiślna 12" zaplanowano spotkanie z obrazami artystycznymi Leszka Dziedzica, który systematycznie fotografuje od 1948 roku, a swój pierwszy aparat samodzielnie zbudował pięć lat wcześniej. Życiem i twórczością związany jest z Krakowem, swoim miastem rodzinnym.
Małgorzata Bochenek, Kraków
Nasz Dziennik 4-05-2004

Autor: DW