Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kraków przed lokacją

Treść

"Kraków w chrześcijańskiej Europie X-XIII w." - to wystawa przygotowana w ramach Projektu Jubileuszowego Muzeum Historycznego Miasta Krakowa "Kraków 2007", uświetniającego 750. rocznicę lokacji Krakowa na prawie magdeburskim w 1257 roku. Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

- Celem wystawy jest pokazanie, że Kraków jeszcze przed lokacją był ogromnym ośrodkiem, stolicą państwa polskiego, siedzibą biskupstwa, tu mieściły się szkoły katedralne, klasztory. Przypominamy świętych, którzy stali u początku polskiego Kościoła - mówi jeden z kuratorów wystawy Emil Zaitz z Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Zobaczymy zatem wiekowe rzeźby, m.in. św. Wacława - patrona katedry na Wawelu (najważniejszej świątyni krakowskiej); św. Stanisława - biskupa, pierwszego polskiego męczennika, kanonizowanego w 1253 roku; św. Wojciecha uważanego za pierwszego patrona Polski, związanego z początkami formowania się państwa polskiego; św. Floriana - patrona Krakowa.
Na wystawie zgromadzono m.in. obrazy, rzeźby, paramenty liturgiczne, dokumenty, księgi, monety, pieczęcie, detale architektoniczne. Wszystkie te obiekty dowodzą dynamicznego rozwoju krakowskiego zespołu grodowo-osadniczego we wczesnym średniowieczu. Pokazują, jak na przestrzeni trzech stuleci Kraków stawał się ważnym punktem na mapie kultury chrześcijańskiej, jak kształtowała się polska tożsamość narodowa.
Wiodące tematy to kult świętych oraz Wawel. Autorzy poprzez prezentowane eksponaty przybliżają także znaczenie fundacji klasztornych: benedyktynów w Tyńcu, norbertanek na Zwierzyńcu, dominikanów, franciszkanów, cystersów w Mogile.
Wygląd krakowskiego zespołu osadniczego pokazują wizualizacje trójwymiarowe, animacja komputerowa "Kraków 1000 lat temu“, modele przestrzenne oraz bogata oprawa plastyczna imitująca architekturę romańską. - Przygotowaliśmy wirtualne rekonstrukcje widoków: całego zespołu grodowego, niektórych obiektów sakralnych, zwłaszcza tych ze wzgórza wawelskiego. Prezentujemy widoki opactwa benedyktynów w Tyńcu, widoki z czasów budowy opactwa cystersów w Mogile - wymienia Emil Zaitz.
W pierwszej sali możemy przyjrzeć się Krakowowi z mniej więcej połowy XIII wieku dzięki modelowi w skali 1:1500. Kolejny dział zatytułowany "Norbertanki, Klaryski. Kościół św. Andrzeja - reprezentacyjna świątynia Podgrodzia Okołu" pokazuje m.in., jak wyglądał kościół św. Andrzeja w XII wieku. W kolejnej sali, "Patroni i święci polskiego i krakowskiego Kościoła", eksponowany jest m.in. model drewnianego kościółka św. Wojciecha z początku
XI wieku. W tym dziale umieszczono dwa wymowne zdjęcia. Na jednej z fotografii przedstawiony jest
ks. kard. Joseph Ratzinger w Szczepanowie, gdzie przebywał 10 maja 2003 roku podczas uroczystości
750-lecia kanonizacji św. Stanisława BM. Jest też fotografia Papieża Jana Pawła II wykonana w Krakowie
9 czerwca 1997 roku podczas piątej pielgrzymki do Polski. W dziale "Wawel" umieszczono model portalu romańskiego z początku XIII wieku z katedry krakowskiej - pierwotne wejście do krypty zachodniej pod wezwaniem św. Leonarda (w skali 1:1). Jest także model grodu krakowskiego mniej więcej w roku 1150.
Na wystawie znalazło się wiele zabytków archeologicznych. Zwiedzaniu towarzyszy średniowieczna muzyka, która doskonale spełnia swoją rolę, wprowadzając widza w nastrój epoki.
Wystawę w pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) będzie można oglądać do 12 listopada br.
Małgorzata Bochenek

'Nasz Dziennik" 2006-06-12

Autor: ab