Kowalczyk daleko

Justyna Kowalczyk zajęła wczoraj w Kuusamo 28. miejsce w biegu narciarskim na 10 km techniką klasyczną zaliczanym do klasyfikacji Pucharu Świata. Dzień wcześniej w tym samym fińskim mieście odwołano konkurs skoków.

Kuusamo miało być weekendową stolicą nart, plany pokrzyżowała jednak aura. Po groźnie wyglądającym upadku Fina Janne Ahonena i dalekim locie (z obniżonego rozbiegu) Austriaka Andreasa Koflera jury uznało, iż wiatr jest zbyt silny i nie można ryzykować zdrowia zawodników - konkurs skoków odwołało. Szkoda, że podobnej decyzji nie podjęło w piątek i pozwoliło zawodnikom rywalizować w anormalnych warunkach, wypaczających wyniki. Wczoraj odwołane zostały także zawody w kombinacji norweskiej.
Jako że wiatr nie przeszkadza biegaczom, przynajmniej ci mogli "zaliczyć" pucharowe zmagania. W sobotę 0,1 sekundy zabrakło Januszowi Krężelokowi do awansu do półfinału sprintu (1,2 km). Zajął 14. miejsce. W tej samej konkurencji do "30" nie zakwalifikowała się Kowalczyk. Wygrali Słowenka Petra Majdić i Norweg Jens Arne Svertedal.
Wczoraj Kowalczyk startowała w swej koronnej konkurencji, biegu na 10 km klasykiem. Wypadła słabo, zajęła 28. miejsce, ale jak sama przyznawała przed sezonem, na początku nie spodziewa się spektakularnych sukcesów. Forma ma przyjść później. Najlepsza była Finka Virpi Kuitunen. W rywalizacji mężczyzn (15 km) triumfował Norweg Eldar Roenning.