Koszykarze z kompletem zwycięstw

Polscy koszykarze wygrali z Ukrainą 74:58 (26:18, 17:17, 20:9, 11:14) w meczu 3. kolejki grupy A eliminacji mistrzostw Europy Hiszpania 2007. Polacy pierwszą rundę kwalifikacji zakończyli z kompletem trzech zwycięstw i są liderami tabeli.

„Profesor” Wójcik

Polscy koszykarze po najlepszym występie w eliminacjach ME 2007 pokonali zdecydowanie Ukrainę grając konsekwentnie w obronie przez 40 minut meczu.

Znakomity mecz rozegrał najbardziej doświadczony Adam Wójcik, ale nie gorzej od niego radzili sobie młodsi zawodnicy: Krzysztof Roszyk był nieustępliwy w obronie, Łukasz Koszarek miał wiele przechwytów, doskonale rozpoczynał kontrę i znakomicie podawał do kolegów (sześć asyst), a Filip Dylewicz (8 zbiórek) i Radosław Hyży znakomicie spisywali się pod tablicami (Polska wygrała zbiórki 32:24).

Tylko pierwsze minuty były wyrównane i po czterech minutach był remis 11:11. Najwięcej problemów sprawiał Polakom wysoki Serhij Liszczuk wchodzący odważnie pod kosz. Od tego momentu Polacy zdobyli jednak dziesięć punktów z rzędu po popisowych akcjach Wójcika i kontrach wyprowadzanych z agresywnej obrony. W 8 minucie zespół trenera Andreja Urlepa wygrywał 24:11.

Dominacja biało-czerwonych

Jeszcze tylko pierwsze minuty drugiej kwarty były bardziej wyrównane, a Ukraińcy po błędach Polaków zdołali odrobić straty i zmniejszyć przewagę gospodarzy do różnicy trzech punktów (31:28). Kiedy jednak na parkiet powrócił duet Koszarek – Wójcik biało- czerwoni ponownie zyskali wyraźniejszą przewagę. Wynik po 20 minutach ustalił rzutem zza linii 6,25 m równo z końcową syreną Dylewicz.

W trzeciej kwarcie polscy koszykarze zdominowali całkowicie walkę na parkiecie. W ataku grali z wielkim zaangażowaniem, dużą zmiennością pozycji, zaś w obronie raz za razem zmuszali rywali do popełniania strat. W tej partii spotkania dwukrotnie polski zespół osiągnął najwyższą przewagę w spotkaniu – prowadzenie różnicą 19 punktów (59:40 w 28 min. i kilkanaście sekund później 61:42).

W ostatnich 10 minutach koszykarze Andreja Urlepa nie popełnili błędów z meczu z Bułgarią, grali konsekwentnie i twardo w obronie nie pozwalając Ukraińcom na zmniejszenie przewagi poniżej 10 punktów.

Polska – Ukraina 74:58 (26:18, 17:17, 20:9, 11:14)

Polska: Adam Wójcik 24, Adnrzej Pluta 13, Filip Dylewicz 11, Krzystof Roszyk 7, Radosław Hyży 6, Łukasz Koszarek 6, Szymon Szewczyk 4, Robert Skibniewski 2, Michał Ignerski 1, Bartosz Sarzało 0, Kordian Korytek 0

Ukraina: Wołodymir Gurtowyj 18, Serhij Liszczuk 10, Ołeksandr Skutielnik 8, Artiom Bucki 6, Artur Drozdow 6, Oleksij Pieczerow 4, Jewgienij Podorwiannyj 2, Wołodymir Kowal 2, Artiom Szwiec 2, Grigorij Chyżniak 0