Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kosmiczne plany Mazowsza

Treść

Na Mazowszu ma powstać klaster kosmiczny. Jednym z jego zastosowań będzie... administracja samorządowa. Technologie kosmiczne powinny się nam kojarzyć nie tylko z lotami w odległe od naszej planety przestrzenie. Techniki satelitarne mogą i są z powodzeniem wykorzystywane w dziedzinach życia, jak: geodezja, rolnictwo, ratownictwo medyczne czy zarządzanie ruchem drogowym.

W czym pomocny byłby klaster kosmiczny? Tomasz Wątor, prezes powstającego Stowarzyszenia Klaster Technologii Kosmicznych, na co dzień pracownik Agencji Rozwoju Mazowsza, tłumaczy, że program jest skierowany głównie do samorządów i środowiska biznesu, ale także do mieszkańców Mazowsza, którzy będą mieli okazję zapoznać się z możliwościami technologii satelitarnych.
W ramach klastra ma się odbywać chociażby doradztwo i opiniowanie dokumentów rządowych związanych z działalnością Polski w sferze technologii kosmicznych. Technologie te mogą mieć zastosowanie np. w zarządzaniu kryzysowym. - Jednym z głównych zadań naszego stowarzyszenia jest edukacja ludności w zakresie możliwości wykorzystania technik satelitarnych i technologii kosmicznych w życiu codziennym, w pracach samorządów czy przedsiębiorstw. Tak naprawdę z technologii kosmicznych korzystamy codziennie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Przykładem może być telewizja satelitarna czy branża tekstylna, np. mamy kurtki z goreteksu wykorzystywane w turystyce, a materiał ten po raz pierwszy został użyty w kombinezonach dla kosmonautów - wyjaśnia Wątor.
Inny przykład to nawigacja satelitarna (GPS). Z satelity korzystają też krótkofalowcy, serwisy czy wyszukiwarki internetowe. Interesujące jest wykorzystanie tego typu technologii na poziomie samorządowym. - Zdjęcia satelitarne powinny i myślę, że coraz częściej będą wykorzystywane chociażby przez geodetów w zakresie monitorowania zmian zagospodarowania terenu. Jest np. takie oprogramowanie, które umożliwia tzw. detekcję zmian. Daje to możliwość wykrycia, porównania w czasie np. samowoli budowlanych. Możemy też zobaczyć, w jakich kierunkach rozwijają się miasta, a także szacunkowo obliczyć, jak ten proces będzie przebiegał w przyszłości. Ponadto jest możliwość monitorowania obszarów rolniczych, warunków wzrostu roślin pod kątem wykrywania zmienności przestrzennej i czasowej - wymienia szef klastra.
Wczoraj w podwarszawskim Józefowie rozpoczęły się dwudniowe warsztaty pod hasłem "Techniki satelitarne - innowacje dla regionów". Mają przybliżyć mieszkańcom regionu niezliczone możliwości technologii kosmicznych.
Technologie te mogą być wykorzystywane także w systemie oceny zagrożeń powodziowych opartym na analizie danych satelitarnych. Przeprowadzana jest symulacja przejścia fali powodziowej. Na podstawie dokładnych trójwymiarowych map satelitarnych terenów można z dużą dokładnością stwierdzić przebieg fali powodziowej i w porę skutecznie zareagować. - Użycie np. GPS czy map satelitarnych pomaga w szybszym podejmowaniu trafnych decyzji - a co za tym idzie - skróceniu czasu ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Samorządy, które stworzą klaster, będą mogły świadczyć różnego rodzaju usługi. Mam tu na myśli systemy takie jak ECALL, który już prezentujemy podczas warsztatów na Mazowszu, a który pokazuje, jak będzie wyglądało ratowanie życia za kilka lat. Jest to system, który oprócz GPS w samochodzie posiada też łączność komórkową. Są tam dane o położeniu pojazdu, w które miejsce został on uderzony, z jaką siłą oraz kto znajduje się wewnątrz. W określonych sytuacjach automatycznie będą one wysyłane do operatora - mówi Tomasz Wątor. Marzeniem twórców klastra jest budowa małego polskiego satelity obserwacyjnego.
Środki na program są pozyskiwane z funduszy europejskich. Badania dotyczące studium wykonalności i opłacalności tego przedsięwzięcia są prowadzone przez Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2009-06-19

Autor: wa