Kosmiczne niepowodzenie Rosji
Treść
Niepowodzeniem zakończyła się próba wystrzelenia na orbitę okołoziemską trzech satelitów należących do rosyjskiego systemu nawigacyjnego Glonass. Urządzenia spadły do Pacyfiku niedaleko Hawajów, kiedy wynosząca je rakieta Proton-M zeszła z kursu.
- Specjaliści ds. balistyki wszystko sprawdzili: zespół napędowy wraz z satelitami nie jest ani na orbicie głównej, ani na pośredniej, ani na orbitach zapasowych - poinformował przedstawiciel rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, cytowany przez agencję Ria Novosti. Dodał, iż projekcje wskazują, że blok napędowy z satelitami "najprawdopodobniej spadł do Pacyfiku w okolicy Hawajów". Rzecznik podkreślił, że przyczyną "niepowodzenia" było prawdopodobnie nieprawidłowe działanie wyrzutni rakietowej.
Glonass to rosyjski odpowiednik popularnego amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS. Mająca wynieść na orbitę ostatnie trzy satelity typu Glonass rakieta Proton-M wystartowała wczoraj przed południem z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, by dokończyć instalowanie na orbicie okołoziemskiej mającego składać się w sumie z 24 satelitów rosyjskiego systemu. Rosjanie wcześniej zapowiadali, że tworzony od 1976 r. projekt zostanie oddany do użytku pod koniec stycznia 2011 roku.
W ciągu ostatnich 10 lat Glonass kosztował już Rosję 2 mld dolarów. Analitycy mówią jednak, że rosyjski odpowiednik GPS nie jest równie jak on efektywny. Aby uczynić go bardziej atrakcyjnym dla odbiorców, musiałby być o kilkanaście procent tańszy od amerykańskiego urządzenia. Jeszcze w sierpniu premier Władimir Putin zapowiedział, że od 2012 r. wszystkie nowe samochody sprzedawane w Rosji będą musiały mieć zainstalowany już ten system.
MBZ, Reuters
Nasz Dziennik 2010-12-06
Autor: jc