Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kościół, pustelnia i obelisk

Treść

Na trasie z Krakowa do Pieskowej Skały znajduje się bardzo ciekawe miejsce - Grodzisko. Można tam zwiedzić zabytkowy kościółek, zbudowany na Długiej Skale, pustelnię św. Salomei, granitowy obelisk na grzbiecie słonia oraz fragmenty murów obronnych.

Na temat powstania Grodziska istnieje kilka hipotez. Jedna z nich mówi, że w 1228 r. gród w Grodzisku założył Henryk Brodaty. Kilkadziesiąt lat później - w roku 1262 Bolesław Wstydliwy przekazał Grodzisko wraz z przyległymi wioskami swojej siostrze Salomei, która dziesięć lat wcześniej wstąpiła do zakonu klarysek. W tamtym czasie w Grodzisku powstał kościół romański i zabudowania klasztorne. Salomea kazała wykuć w skale grotę, w której żyła przez 8 lat jako pustelniczka i tam zmarła.
W 1320 r. klaryski przeniosły się do Krakowa. Jednak po ponad trzystu latach rozpoczęły w Grodzisku budowę kaplicy Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W 1673 r. Papież Klemens X beatyfikował Salomeę - klaryskę z Grodziska, a ks. Sebastian Piskorski, ówczesny prebendarz w Grodzisku, przystąpił do wznoszenia zespołu architektonicznego, zwanego pustelnią bł. Salomei. Budowa trwała do 1691 r. W 1686 roku na terenie klasztoru w Grodzisku stanął wapienny słoń z obeliskiem na grzbiecie, wzorowany na rzymskim, stojącym przed kościołem Santa Maria Sophra Minerwa. Postawiono go jako symbol promieni Bożej mądrości wcielonej w Maryję Dziewicę. W słoniu widziano bowiem symbol roztropności, czystości i umiarkowania.
Obecnie w Grodzisku, na wzgórzu pośród drzew, znajduje się XVII-wieczny kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz bł. Salomei. Do jego zachodniej ściany przylega Grota Ogrodu Getsemańskiego. Świątynia otoczona jest murem z bramkami i ustawionymi na narożach kamiennymi posągami z XVII w. Przedstawiają one księcia Kolomana Halickiego, bł. Kingę, Bolesława Wstydliwego, Henryka Brodatego i św. Jadwigę Trzebnicką. Na kolumnie na wprost wejścia stoi figura św. Klary.
Na dziedzińcu przed kościołem wznosi się wspomniany już obelisk na grzbiecie słonia i trzy małe groty modlitewne - domki modlitwy: św. Marii Magdaleny, Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela. Poniżej można zobaczyć pustelnię bł. Salomei z zachowanym ołtarzykiem i kamiennym łóżkiem błogosławionej. Wokół kościoła znajdują się także pozostałości wałów i fosy XIII-wiecznego Grodziska.
Na przestrzeni wieków mieszkało tam kilku pustelników. W XVII w. przebywał tam np. Aleksander Soboniewski, który przełożył fragmenty Biblii na język polski. Po śmierci w 1674 r. został pochowany w pustelni przy ścianie ołtarza bł. Salomei.
Małgorzata Pabis

"Nasz Dziennik" 2005-08-08

Autor: ab