Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Korzystanie z dyspensy zobowiązuje

Treść

Tegoroczny sylwester wypada w piątek - w dniu, w którym Kościół obchodzi pamiątkę śmierci Chrystusa. Zgodnie z IV przykazaniem kościelnym wierni zachowują w tym dniu post, tj. powstrzymują się od spożywania potraw mięsnych oraz od hucznych zabaw. Jako że wielu katolików w tym dniu udaje się na sylwestrowe bale i prywatki, pasterze Kościoła w Polsce udzielili wiernym dyspensy, by nie powodować w ich sumieniu konfliktu. Jednocześnie biskupi podkreślają, że korzystający z niej powinni spełnić inne formy pokuty.
- Rozmawiałem z kilkoma osobami, które wybierają się na tradycyjne większe i mniejsze zabawy. Niektórzy już się zastanawiali, jak je pogodzić ze swoim sumieniem. Podobne głosy docierają także od innych duszpasterzy. Stąd też decyzja księdza biskupa, by udzielić dyspensy - mówi ks. Jarosław Kwiecień, rzecznik prasowy sosnowieckiej kurii diecezjalnej.

Ksiądz dr Piotr Kieniewicz, adiunkt przy Katedrze Teologii Życia w Instytucie Teologii Moralnej na Wydziale Teologii KUL, w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" tłumaczy, że każdy, kto chce skorzystać z ogłoszonej przez biskupów dyspensy, jest zobowiązany do uczynków miłosierdzia. - Zobowiązanie do okazania miłości i wdzięczności wobec Pana Boga za dar zbawienia poprzez post zostaje jakby przesunięte na inną drogę, ale cały czas to zobowiązanie istnieje - podkreśla. Wyjaśnia ponadto, że jeśli ktoś korzysta z dyspensy, a nie wypełnia tego warunku - popełnia grzech.
Niektórzy biskupi w słowach skierowanych do swoich diecezjan wskazali konkretne formy zadośćuczynienia, wspominając o uczynkach miłosierdzia - jałmużnie, poście i modlitwie. Ksiądz abp Ozorowski zobowiązuje np. do odmówienia dziesiątka Różańca w intencji misji, a ks. bp Wacław Depo, biskup zamojsko-lubaczowski, powierza swoim diecezjanom intencje Ojczyzny i dzieci poczętych. Z kolei ks. bp Henryk Tomasik, biskup radomski, apeluje o modlitwę w intencjach Ojca Świętego, ks. abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski, wzywa do wsparcia potrzebujących i ubogich, zaś ks. bp Zbigniew Kiernikowski, pasterz Kościoła siedleckiego, prosi o modlitwę w intencji ewangelicznego pokoju w Polsce i w świecie.
Według kanonu 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego wstrzemięźliwość od spożywania mięsa obowiązuje we wszystkie piątki roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość kościelna. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia. Jednakże - jak zaleca KPK - duszpasterze i rodzice powinni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są jeszcze zobowiązani do wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentycznego ducha pokuty (por. kan. 1252 KPK).
Polscy biskupi wskazania te uściślili w specjalnym liście pasterskim z 23.10.2003 r., traktującym o nowych formach przykazań kościelnych.
Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik 2010-12-30

Autor: jc