Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Korupcja nie wyjdzie nam na zdrowie

Treść

Ministerstwo Zdrowia wypowiada zdecydowaną wojnę korupcji. - Resort jest zdeterminowany do walki z korupcją w ochronie zdrowia - zapewnia Zbigniew Religa. Pacjenci mają lepiej radzić sobie z tym bolesnym zjawiskiem dzięki specjalnemu poradnikowi.

- Chcemy wytyczyć obszary występowania korupcji - powiedział w przeddzień obchodzonego dziś Światowego Dnia Walki z Korupcją minister zdrowia Zbigniew Religa. Resort zorganizował wczoraj seminarium na temat zapobiegania temu zjawisku w ochronie zdrowia.
Jednym z narzędzi zwalczania korupcji ma być poradnik dla pacjenta pt. "Korupcja nie wyjdzie nam na zdrowie", który zawiera definicje związane z niedozwolonymi praktykami w służbie zdrowia. Ma on uświadomić ich negatywne skutki i przestrzec przed uczestnictwem w korupcji.
"Nie dawaj!", "Nie proponuj!", "Reaguj!" - te hasła pokazują pacjentowi, jak ma się zachować, gdy znajdzie się w sytuacji wykazującej znamiona korupcji. O przestępstwie jak najszybciej trzeba zawiadomić policję lub prokuraturę.
Resort uruchomił specjalne adresy e-mailowe i bezpłatną infolinię 0 800 190 590, gdzie można będzie zgłaszać tego typu przypadki. Walczyć z korupcją chcą też samorządy zawodów medycznych.
- Naszym celem jest stworzenie kultury antykorupcyjnej - mówiła Wacława Wojtala, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
- Łapówka przekazywana lekarzowi, nielegalne wpływanie na przyspieszanie procesu leczenia, które nie mają miejsca w Holandii czy w Danii, u nas wciąż znajdują przyzwolenie - ubolewała.
Uznanie wobec działań, jakie podjęto w Polsce, by uwolnić opiekę zdrowotną od korpucji, wyraziła Marieke Koken, dyrektor generalny Europejskiej Sieci ds.Oszustw i Korupcji w Ochronie Zdrowia.
Maciej Marosz
"Nasz Dziennik" 2006-12-09

Autor: wa