Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Korea naciska na USA

Treść

Komunistyczne władze Korei Północnej ogłosiły wczoraj, że nie czują się już związane z ogłoszonym przez siebie moratorium z września 1999 roku na próby rakiet dalekiego zasięgu. Moratorium zawieszające próby rakiet strategicznych zawarto jeszcze w okresie, gdy prowadzone były negocjacje między Koreą a USA. Phenian zasugerował, że "dialog" został zakończony po dojściu do władzy prezydenta George'a W. Busha w 2001 roku, dlatego koreańskie MSZ uznało, że nie jest już związane moratorium. Komunistyczne władze tego kraju straszą też, że ze względu na "wrogą politykę" USA wzmocnią swój "defensywny arsenał nuklearny".
Korea domaga się również od USA przeproszenia za nazwanie jej "przyczółkiem tyranii" - poinformowała stacja BBC. Jednocześnie Phenian zadeklarował wolę wznowienia rozmów, jeśli Waszyngton zmieni swoje wrogie nastawienie.
Oświadczenie to opublikowano w czasie, kiedy wiele krajów i organizacji usiłuje skłonić komunistycznych decydentów w Korei, by powrócili do negocjacji. Według części obserwatorów, usiłują oni w ten sposób skłonić kraje biorące dotychczas udział w 6-stronnych negocjacjach, przede wszystkim USA, do ustępstw.
Szef amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej Porter Goss ujawnił w lutym, że Korea Północna może w każdej chwili wystrzelić rakietę dalekiego zasięgu, zdolną dosięgnąć nawet terytorium USA, oraz że pracuje nad bronią biologiczną i chemiczną.
WP

Autor: ab