Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Kopanie buraków" w Głogowie

Treść

"Kopanie buraków" i kilkadziesiąt innych prac Leona Wyczółkowskiego oraz pamiątki po tym artyście można zobaczyć w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie (Dolnośląskie). Ekspozycję wzbogaca zaaranżowane miejsce pracy artysty.
Wystawa jest tak skonstruowana, by pokazać przekrój twórczości naszego wielkiego artysty. - Można prześledzić, jak zmieniały się jego zainteresowania tematyką oraz różnymi stylami, jak eksperymentował z technikami, podejmując się np. tworzenia grafik i udoskonalając swoje doświadczenia w tej dziedzinie - wyjaśnia Roma Pilitisidis z głogowskiego muzeum.
Na wystawie znalazły się portrety - Feliksa Jasińskiego i Jacka Malczewskiego, sceny rodzajowe z życia na wsi, będące owocem pobytu Wyczółkowskiego na Ukrainie, oraz dzieła ukazujące architekturę Krakowa i przyrodę Gościeradza niedaleko Bydgoszczy, gdzie artysta osiadł u schyłku życia. Dzieła te wykonane zostały różnymi technikami - obok prac olejnych są tu grafiki, pastele i litografie.
Do najciekawszych pamiątek po artyście należą sprzęty oraz drobiazgi osobiste, dokumenty i zdjęcia. Ciekawostką jest także należąca do Wyczółkowskiego paleta z farbami i sztaluga na specjalnych szynach, którą malarz zamówił, gdy był już w podeszłym wieku. Jej konstrukcja umożliwiała przybliżanie i oddalanie obrazu, konieczne w procesie malowania.
Prace na wystawę wypożyczono ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Leon Wyczółkowski (1852-1936) był wybitnym malarzem i grafikiem. Uczył się m.in. u Jana Matejki. Początkowo malował modne sceny salonowe, a także podejmował tematykę historyczną. Jednak w późniejszym okresie zafascynowały go problemy światła i koloru, bliskie poszukiwaniom impresjonistów, na co wskazują jego sceny rodzajowe i pejzaże. Artysta malował też portrety. Uprawiał grafikę, malował również akwarelą i pastelami. W latach 1895-1911 był profesorem ASP w Krakowie, od 1934 - ASP w Warszawie.
PM, PAP

"Nasz Dziennik" 2005-10-28

Autor: ab