Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kopalnia w Krakowie

Treść

Miszkańcy Krakowa oraz przybywający do miasta turyści w samym centrum królewskiego grodu będą mogli zapoznać się z ofertą Kopalni Soli "Wieliczka". Przy wejściu do nowo otwartego przy ul. Wiślnej 12a biura informacyjnego górnicy-rzeźbiarze zbudowali atrakcyjną kopalnianą scenografię.
- Zainteresowani znajdą tutaj kompleksową informację dotyczącą możliwości zwiedzenia kopalni, pobytu w podziemnym ośrodku rehabilitacyjno-leczniczym, organizacji imprez, wydarzeń kulturalnych, których bardzo wiele odbywa się w wielickich podziemiach. Tutaj będzie można kupić bilety na zwiedzanie czy zarezerwować przewodnika - podkreśla Marian Leśny, prezes Trasy Turystycznej Kopalni Soli "Wieliczka".
Ponadto w biurze promocji zainteresowani mogą zaopatrzyć się w wydawnictwa o kopalni czy też zakupić pamiątki i sól. W przyszłości w bliskim sąsiedztwie biura planowana jest lokalizacja przystanku, z którego odbywałby się transport bezpośrednio do kopalni.
Dużym zainteresowaniem cieszy się aranżacja wejścia do nowo otwartego biura. Przy użyciu drewna oraz soli kamiennej odtworzone zostały fragmenty kopalnianych chodników. - Do aranżacji wykorzystano drewno pozyskane z komory znajdującej się 135 metrów pod ziemią, obecnie będącej w remoncie. To drewno posłużyło do zbudowania takiej konstrukcji, którą spotyka się w kopalni. Jest również lina licząca około 200 lat, pochodząca z pierwszej połowy XIX wieku. Umieszczone zostały także dwie fotografie. Na jednej widzimy fragment chodnika zlokalizowanego na poziomie pierwszym, 64 metry pod ziemią. Prezentowane jest aktualne zdjęcie prezbiterium z kaplicy św. Kingi - wyjaśnia Stanisław Anioł, rzeźbiarz, pomysłodawca, pod kierunkiem którego powstawała scenografia.
Podczas uroczystości poświęcenia metropolita krakowski otrzymał od górników jeden element z mozaiki, która zostanie wykonana w kaplicy Węgierskiej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. - Ponieważ na mozaice umieszczona będzie postać św. Kingi, zrodził się pomysł, aby znalazł się w niej także kryształ solny. Sól oprawiliśmy szkłem. Tak hermetycznie sklejona, wytrzyma przez kilkaset lat - tłumaczy Stanisław Anioł. W środku bryły widać srebrny pozłacany pierścień, który nawiązuje swoim kształtem do XIII-wiecznych ozdób.
W tym samym miejscu przy ul. Wiślnej 12a swoją nową siedzibę ma Diecezjalne Centrum Informacji, które poszerzyło ofertę o promocję i turystykę. Ta jednostka Katolickiego Centrum Kultury gromadzi, opracowuje i przekazuje informacje dotyczące wszelkich działań, inicjatyw, wydarzeń kulturalnych i uroczystości religijnych, które odbywają się w Kościele krakowskim. Jak podkreślają obie strony, lokalizacja w jednym miejscu zarówno biura promocji kopalni, jak i Diecezjalnego Centrum Informacji ma służyć przede wszystkim kompleksowemu informowaniu.
- Brać górnicza zawsze mocno złączona była z tradycją chrześcijańską. Świadczą o tym liczne znajdujące się na trasie rzeźby świętych czy też podziemna kaplica św. Kingi. Niebawem w naszej ofercie znajdzie się wędrówka śladami świętych. Już dziś zapraszamy grupy młodzieży i dorosłych pielgrzymów - zaznacza Marian Leśny.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik 18-03-2004

Autor: DW