Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kontynuacja polityki klimatycznej w Europie zakończy się katastrofą gospodarczą Unii Europejskiej

Treść

Unia Europejska coraz bardziej odstaje od Stanów Zjednoczonych i Chin; wzmocnienie gospodarki to zadanie dla nowej Komisji Europejskiej. Przesłuchania kandydatów na unijnych komisarzy nie wskazują jednak, by doszło do przełomu. Zwłaszcza w sprawach ważnych dla Polski jak polityka klimatyczna i mechanizm warunkowości.

Energia w Europie jest dużo droższa niż w Stanach Zjednoczonych. Na tej podstawie premier Donald Tusk mówi, że Unia nie wytrzymuje konkurencji zza oceanu.

– Niektóre założenia co do emisji CO2 rozbrajają europejską gospodarkę – powiedział premier RP.

Więcej, szczególnie obciążają gospodarkę w Polsce. Wiedzą to politycy po obu stronach sceny politycznej. Kieszenie polskiego podatnika drenuje system ETS, w przyszłości rozszerzony na nowe obszary. Prof. Wojciech Piontek mówi, że Unia szkodzi sama sobie, i podaje przykład branży motoryzacyjnej, pchnięcia jej w elektryki, co skutkuje zamykaniem fabryk.

– Zaczęliśmy podnosić koszty działalności naszych przedsiębiorstw i to skutkuje utratą konkurencyjności – wskazał ekonomista.

W UE kontynuowane są przesłuchania kandydatów na unijnych komisarzy. W Brukseli o system ETS2 dopytywała poseł do Parlamentu Europejskiego, Beata Szydło.

– On uderza najbardziej w tych, którzy są w trudnej sytuacji materialnej – zaznaczyła polityk.

Naprzeciwko byłej polskiej premier siedział kandydat na unijnego komisarza ds. klimatu.

– Mamy konkretne prawa. Można przesunąć ETS2 o rok, ale ja powiedziałbym: idźmy w to, bo będzie większa stabilność – powiedział Wopke Hoekstra, kandydat na unijnego komisarza ds. klimatu.

Po takiej odpowiedzi trudno oczekiwać, by Bruksela obniżyła tempo transformacji. Deklaracje przewodniczącej Komisji Europejskiej przewidują nowy cel redukcyjny: 90 proc. do roku 2040. Prof. Tadeusz Marczak nie widzi szans na zatrzymanie unijnego trendu.

– Tutaj w gruncie rzeczy nie mamy nic nowego. Wydaje się, że dotychczasowa polityka będzie kontynuowana, a to doprowadzi do katastrofy gospodarczej Unii Europejskiej – podkreślił ekspert.

Polska jest w trakcie transformacji. Bez tego procesu nie utrzyma własnej konkurencyjności.

– Dzisiaj jedyną alternatywą dla poprawy miksu energetycznego w naszym kraju jest zdecydowanie atom, który ma zastąpić jednostki węglowe – wskazał Marcin Kozik, politolog.

Pytania o atom europoseł Daniel Obajtek kierował do komisarza z Danii, który w najbliższych latach ma zająć się energią. Polityk nie widzi problemu w ETS. Nie planuje za to narzucać własnego zdania w sprawie atomu.

– W 2022 roku mówił pan publicznie, że zrobi pan wszystko, żeby energetyka jądrowa nie została uznana jako zielona. Czy zmieni pan zdanie i teraz będzie walczył, żeby została uznana? – pytał europoseł Daniel Obajtek.

– Będę pracował, realizując polityki przyjęte przez Unię Europejską, bo takie jest moje zadanie – mówił Dan Jorgensen, kandydat na unijnego komisarza ds. energii.

Politolog Marcin Kozik podkreślił, że tempo budowy atomu w Polsce spadło.

– Dzisiaj jesteśmy w punkcie, w którym rząd nie jest w stanie konkretnie zadeklarować, kiedy tak naprawdę powstanie elektrownia atomowa – zaznaczył.

Środki na elektrownię są w budżecie, ale na jej finansowanie musi zgodzić się Bruksela. Atom wpłynie na polski rozwój. Komisja Europejska ma narzędzia, by ten rozwój hamować, bo działo się to, gdy blokowane były środki z KPO. Ewa Zajączkowska-Hernik z Konfederacji pytała o to komisarza z Irlandii, który poparł unijny mechanizm praworządności.

– Czy pana zdaniem tak ma wyglądać system redystrybucji środków unijnych? Ma on się opierać na politycznym szantażu, braku przejrzystości i na uznaniowości? – akcentowała Ewa Zajączkowska-Hernik.

– Wszelkie decyzje, jakie podejmiemy będą obiektywne i będą opierać się na dowodach – wskazał Michael McGrath, kandydat na unijnego komisarza ds. sprawiedliwości.

Praworządność w Unii jest narzędziem zawłaszczania kompetencji – powiedział prof. Tadeusz Marczak.

– Da instytucjom unijnym asumpt do mieszania się w wewnętrzne sprawy i system prawny państw członkowskich – zaznaczył politolog.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 10 listopada 2024

Autor: dj