Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kontrwywiad zweryfikowany

Treść

Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych przygotuje opinię w sprawie sytuacji w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego oraz weryfikacji byłych żołnierzy Wojskowych Służb Informacyjnych. We wczorajszym posiedzeniu uczestniczyli szefowie tych służb: Witold Marczuk (SWW) i Antoni Macierewicz (SKW).

Komisja chciała omówić stan kadr nowych służb, przebieg procesu weryfikacji byłych żołnierzy Wojskowych Służb Informacyjnych. Przed tygodniem, po powrocie z wizyty w Afganistanie, członkowie komisji Andrzej Grzesik (Samoobrona) i Janusz Zemke (SLD) sygnalizowali, że większość oficerów służb specjalnych tam działających nie była weryfikowana. - Komisja to oceni i przedstawi swoje wnioski - mówił Paweł Graś (PO), przewodniczący speckomisji.
Macierewicz powiedział dziennikarzom, że kończy się proces weryfikacji żołnierzy. Jedynie ok. 3 proc. ze wszystkich 2,3 tys. osób, które chciały pracować w nowych służbach, nie przeszło takiego procesu. Ponad 800 żołnierzy zostało pozytywnie zweryfikowanych. Macierewicz przypomniał, że miesiąc po zakończeniu pracy przez komisję weryfikacyjną, sporządzi ona raport ze swojego działania, który przedstawi sejmowej komisji. Osobnym dokumentem będzie aneks do raportu z likwidacji WSI. Zaznaczył, że nie on decyduje, kiedy taki aneks może być upubliczniony. Do pracy w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego zgłosiło się blisko 1500 kandydatów, ale tylko co czwarty z nich może liczyć na przyjęcie.
- Selekcja dotyczy głównie intelektu, cech charakteru i wiedzy. Wydaje się, że dla tych ludzi te same kryteria fizyczne, jak dla żołnierzy wojsk specjalnych - niezbędnych im na polu walki - analitykom nie są niezbędne - powiedział Antoni Macierewicz, szef SKW.
Macierewicz zapewnił, że w Afganistanie wszyscy oficerowie Służby Kontrwywiadu Wojskowego są po weryfikacji. Jedynie w przypadku jednej osoby zaginęły dokumenty, ale i ona została pozytywnie zweryfikowana i wyznaczona na stanowisko w SKW.
W ocenie wiceprzewodniczącego komisji Jędrzeja Jędrycha (PiS), z informacji od szefów SKW i SWW wynika, że nowe służby należycie wykonują swoje zadania podczas misji poza granicami kraju.
Wojciech Wybranowski
"Nasz Dziennik" 2007-09-07

Autor: wa