Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Konsolidacja szansą dla PHF

Treść

Utworzenie trzy lata temu Polskiego Holdingu Farmaceutycznego nie dało spodziewanych rezultatów. Firmie nie udało się osiągnąć założonych w strategii celów, jednak holding ma przed sobą przyszłość pod warunkiem, że zostanie utworzony z niego koncern - o dalszych losach PHF rozmawiali wczoraj przedstawiciele zarządu spółki w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa. Posłowie podkreślali, że konsolidacja spółek holdingu powinna dokonać się dużo wcześniej.

Władze holdingu przedstawiły wczoraj założenia nowej strategii dla holdingu, która została przyjęta przez Radę Nadzorczą i jest pozytywnie oceniana przez resort skarbu. Dzisiaj odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy i minister skarbu podejmie decyzję o aprobacie tej strategii - zapewniał obecny na posiedzeniu komisji wiceminister skarbu Michał Krupiński.
Holding zrzesza trzy zakłady farmaceutyczne: Polfa Pabianice SA, Polfa Warszawa SA, i Polfa Tarchomin SA. Został utworzony w kwietniu 2004 r. i realizował strategie dla przemysłu farmaceutycznego do 2008 roku. Strategia miała m.in. zapewnić dostęp do tanich leków oraz zmniejszenie importu produktów leczniczych, wprowadzenie do produkcji nowej generacji leków generycznych poprzez własne prace badawcze. Ostatecznie holding miał zostać wprowadzony na Giełdę Papierów Wartościowych. - Z przykrością stwierdzam, że żaden z powyższych celów nie został osiągnięty mimo trzech lat funkcjonowania holdingu - powiedział prezes PHF Robert Czapla.
Jednak holding nie jest skazany na porażkę, można go uratować konsolidując spółki wchodzące w jego skład i tworząc jedną firmę. Proces integracji przedsiębiorstw został już rozpoczęty. - Takie są dzisiaj tendencje w przemyśle farmaceutycznym - powiedział prezes, uzasadniając potrzebę zmian konsolidacyjnych. Działania te uzyskały także akceptację związków zawodowych firm tworzących holding.
Zaprezentowany przez władze holdingu Plan strategiczny na lata 2007-2012 zakłada utworzenie Polskiego Koncernu Farmaceutycznego. Obecnie największa spółka holdingu Polfa Warszawa zajmuje 19 miejsce wśród firm farmaceutycznych w Polsce. - Połączony potencjał wszystkich spółek holdingu zaowocowałby efektem utworzenia podmiotu, który byłby trzecim bądź drugim liczącym się graczem na rynku - stwierdził wiceprezes Maciej Głowacki. Jego zdaniem, powstałaby silna spółka o trwałym i stabilnie wzrastającym potencjale ekonomicznym.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2007-06-29

Autor: wa