Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Konserwacja skarbu z Głogowa

Treść

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie zakończono konserwację i zabezpieczenie stu najcenniejszych złotych monet ze skarbu znalezionego w tym mieście w ubiegłym roku. Odkryto go podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie głogowskiego Starego Miasta. Skarb składa się z ponad 5,5 tys. monet, w tym 273 złotych, 300 srebrnych oraz blisko 5 tys. drobnych, tzw. krajcarów.
Jak informują pracownicy muzeum, oczyszczone monety pochodzą z terenów Europy Zachodniej, m.in. landów niemieckich, Niderlandów oraz Węgier. Jest wśród nich także kilka monet polskich, natomiast nie ma tych, którymi posługiwano się na Śląsku w okresie wojny trzydziestoletniej. Poddane konserwacji monety są obecnie opisywane i katalogowane. Później trafią do głównego skarbca na Śląsku.
Konserwacja monet polega na nieinwazyjnym oczyszczeniu z niewidocznych gołym okiem nalotów odpowiednimi środkami chemicznymi, a następnie na powleczeniu mikroskopijną warstwą parafiny. Ma ona na 10 lat zapobiec dalszej korozji. Korozji uległy też złote i srebrne monety, w których znajdowały się domieszki metali nieszlachetnych. Konserwacja całego skarbu może potrwać nawet 4 lata. W pracach pomogą m.in. studenci z Wrocławia, którzy zgodnie z umową między muzeum a Wyższą Szkołą Rzemiosł Artystycznych we Wrocławiu przyjadą w tym roku na praktyki do głogowskiej placówki, aby zdobywać cenne doświadczenie.
Zdaniem specjalistów, odkryty w ubiegłym roku skarb z Głogowa jest jednym z największych tego typu znalezisk w powojennej historii Dolnego Śląska, obok skarbu średzkiego i pierwszego skarbu głogowskiego z 1987 roku.
PM, PAP

"Nasz Dziennik" 2005-07-04

Autor: ab