Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Konserwacja skarbu Ukrainy w Krakowie

Treść

Hetmańska chorągiew wojska ukraińskiego z XVII wieku - niezwykle cenny zabytek dziedzictwa narodowego Ukrainy, zostanie poddana konserwacji w Muzeum Narodowym w Krakowie (MNK). Dzisiaj w ukraińskich muzeach znajduje się jedynie 5 kozackich chorągwi, wśród nich ta jest najstarsza, jedyna hetmańska, i jedna z trzech zachowanych na świecie chorągwi hetmańskich.

- To nie tylko jest zabytek historyczny, ale to jest symbol Ukrainy, świadek walki o niepodległość. Dla nas bardzo ważne jest, by ratować tę cenną rzecz dla przyszłych pokoleń - zaznacza Mychajło Brodowycz, konsul generalny Ukrainy w Krakowie. Jak podkreśla, chorągiew ta jest jednym z najważniejszych, ocalałych do naszych czasów, symboli narodowych oraz wyjątkowym świadkiem walki o niepodległość i tożsamość narodową Ukrainy. - Można wiele mówić o jej losach, kryje w sobie ślady wydarzeń historycznych - mówi Jurij Sawczuk z Instytutu Historii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Wykonano ją na Kremlu w Moskwie, w latach 1686-1688, na zamówienie Iwana i Piotra Olesijowiczow oraz ich siostry Sofii. Nadana została ukraińskiemu hetmanowi Iwanowi Samojłowiczowi. Następnie przejął ją hetman Iwan Mazepa, a po przegranej przez niego bitwie pod Połtawą w 1709 roku przeszła w ręce hetmana Iwana Skoropadzkiego. Przez blisko pół wieku symbolizowała najwyższą kozacką władzę na Ukrainie.
Do Krakowa została przywieziona z Muzeum Historycznego w Charkowie. Jest bardzo mocno zniszczona. Od wielu lat nie była eksponowana. Dzięki pracom konserwatorskim z połowy XIX wieku dotrwała do naszych czasów. Jednak postępujący proces starzenia i inne przyczyny spowodowały daleko idącą destrukcję. Aby uratować ten obiekt, konieczne są natychmiastowe kompleksowe prace konserwatorskie. - Podstawowe nasze założenie to uratować to, co zachowało się do dzisiaj. Chorągiew zostanie poddana konserwacji zachowawczo-muzealnej, tzn. że nic nie będziemy rekonstruować czy dodawać - wyjaśnia Janusz Czop, główny konserwator MNK. To prestiżowe zadanie zostało powierzone konserwatorom tkanin i malarstwa z krakowskiego Muzeum Narodowego. Prace będą prowadzone pod kierunkiem Anny Prokopowicz, szefowej pracowni konserwacji tkanin MNK. Do Krakowa chorągiew została przetransportowana nawinięta na specjalny wałek. Za rok, bo tyle ma trwać jej konserwacja, opuści Kraków w specjalnej gablocie. Badania, w tym fizyczno-chemiczne, powinny dać odpowiedź m.in. na temat jej barw.
- Konserwacja przeprowadzona zostanie w ramach przygotowań do wielkiej wystawy "Ukraina - Szwecja: na skrzyżowaniu losów historii XVII-XVIII w.". Zaplanowana w Kijowie na jesień 2008 roku będzie poświęcona trzechsetnej rocznicy ukraińsko-szwedzkiego sojuszu hetmana Iwana Mazepy i króla Karola XII. Dodatkowo wystawa uświetni w 2009 roku obchody również trzechsetnej rocznicy śmierci wielkiego hetmana Iwana Mazepy - zapowiada Jurij Sawczuk. Konserwacja chorągwi to kolejny akcent w wieloletniej współpracy MNK z instytucjami kultury i muzeami na Ukrainie.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2007-10-01

Autor: wa