Konserwacja monumentalnego dzieła
Treść
W październiku rozpocznie się konserwacja obrazu "Kościuszko pod Racławicami" - monumentalnej kompozycji Jana Matejki, która jest jednym z najważniejszych eksponatów stałej ekspozycji Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach w Krakowie. Konserwacja ramy dzieła planowana jest natomiast na przyszły rok.
W celu usunięcia widocznych deformacji płóciennego podobrazia, zapewnienia prawidłowego naprężenia płótna oraz dalszej, bezpiecznej ekspozycji konieczne jest podjęcie szeregu działań konserwatorskich - informuje Zespół Promocji Muzeum Narodowego w Krakowie. Obraz zostanie poddany zabiegom z zakresu konserwacji technicznej, m.in. wzmocnione będzie jego podobrazie, stare krosna zastąpią nowoczesne tzw. samonapinające się. Planowana jest także konserwacja estetyczna dzieła. Fachowcy oczyszczą jego lico, usuną zmienione kolorystycznie retusze. Podjęte działania będą miały na celu przywrócenie pierwotnego blasku i bogatej kolorystyki obrazu. Odrestaurowana zostanie także jego zabytkowa, rzeźbiona i złocona rama.
Konserwacja obrazu Matejki, która ma się rozpocząć w październiku, będzie prowadzona przez konserwatorów z Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach, w sali Hołdu Pruskiego, do momentu rozpoczęcia planowanego remontu w Sukiennicach. Natomiast konserwacja ramy do obrazu rozpocznie się w przyszłym roku. Wykonana zostanie przez Pracownię Konserwacji Ram i Pozłotniczą w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Koszt obu konserwacji wyniesie około 200 tysięcy złotych.
Obraz "Kościuszko pod Racławicami" (1888, olej na płótnie, 465 x 879 cm) został zakupiony ze składek publicznych w 1888 roku, a do muzeum przekazano go w styczniu 1890 roku. Ramę do obrazu ufundowała Rada Miasta Krakowa. "Od tego czasu dzieło niemal nieprzerwanie eksponowane jest w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Wyjątek stanowią lata I i II wojny światowej, kiedy płótno zdejmowano z krosna, nawijano na wałek i przechowywano w ukryciu. Obraz był kilkakrotnie konserwowany, ostatni raz w 1975 roku" - przypomina Zespół Promocji MNK.
Planowane przedsięwzięcie jest kolejną konserwacją monumentalnego dzieła, realizowaną w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach strategii konserwacji prewencyjnej (dotyczącej stabilizacji i poprawy warunków przechowywania i ekspozycji). W 2003 r. odrestaurowano obraz Henryka Siemiradzkiego "Pochodnie Nerona". Zaznaczmy, że dzieło to, które autor ofiarował Krakowowi 7 października 1879 r., było zaczątkiem zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2006-09-28
Autor: wa