Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Konkurs rozstrzygnięty

Treść

Na III Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Tradycje i obyczaje wielkanocne" w Skierbieszowie (pow. zamojski) napłynęły prace ponad 1400 uczestników. To rekordowa w historii konkursu liczba. Dla porównania, w ubiegłym roku jury oceniało prace ponad 600 uczestników - dzieci i młodzieży do lat 16. Na tegoroczną edycję wpłynęły zgłoszenia ze 187 placówek z 16 województw. 7 kwietnia br. w miejscowym Gimnazjum Publicznym im. Dzieci Zamojszczyzny konkurs podsumowano uroczyście, laureatom wręczono nagrody i otwarto wystawę prac.
Konkurs plastyczny o tej tematyce organizowany jest w Skierbieszowie od 2001 r. Rozrastał się od szczebla powiatowego, przez wojewódzki, do ogólnopolskiego. - Jak widać, konkurs znajduje się w fazie ustawicznego rozwoju - mówił ks. bp prof. Jan Śrutwa, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, który objął honorowy patronat nad inicjatywą. - Zastanawiając się nad znaczeniem tego konkursu - kontynuował ksiądz biskup - trzeba podkreślić jego rolę wychowawczą. Ukazuje on dzieciom i młodzieży właściwe kierunki zainteresowań, uzmysławia, że jest taka dziedzina, jak kultura chrześcijańska, że jest tak wielki temat, jak Ewangelia, życie, śmierć, zmartwychwstanie Chrystusa. Wszystko to w czasie wielkanocnym dochodzi do głosu jako największe wydarzenie naszej wiary. Jeśli w wieku dziecięcym, młodzieńczym człowiek zacznie te sprawy rozważać, przekładać swe refleksje na papier, płótno, to również w ten sposób tworzy fundament, na którym buduje swoje życie - kontynuował ksiądz biskup.
Dariusz Piekut, plastyk, komisarz konkursu i jego pomysłodawca, zapytany o najczęstsze tematy konkursowych prac, odpowiada, że najmłodsze dzieci najchętniej malowały związane ze świętami sceny rodzinne, stół wielkanocny, koszyki z pisankami, baranki wielkanocne, święcenie pokarmów, Niedzielę Palmową. U dzieci starszych, młodzieży dało się zauważyć już bardziej refleksyjne podejście. - Prace gimnazjalistów przestawiają przeważnie sceny pasyjne, często tworzone pod wpływem znanych dzieł malarskich. Przeważają pastele, mniej jest grafiki i rysunków. Jury konkursu szczególnie doceniło te prace plastyczne, w których widać autentyczność wypowiedzi młodych twórców - podsumowywał Dariusz Piekut.
Konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach: "techniki malarskie i graficzne" oraz "formy przestrzenne".
- Prace są bardzo ciekawe - mówił ks. bp Jan Śrutwa. - Patrzę na nie szczególnie od strony obecności treści religijnych. Oczywiście, występują one w każdej pracy. Niekiedy w swojej prostocie przekazu są tak bardzo wzruszające, że nie wymagają słów komentarza. Cieszy fakt, że taka inicjatywa ogarnęła Polskę, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że nie tylko w Skierbieszowie są tego rodzaju konkursy, radość wzrasta - podsumowywał ksiądz biskup.
Prace pokazane na pokonkursowej wystawie wypełniły sporą część szkolnej przestrzeni: zostały umieszczone na ścianach holu, korytarzy, w szkolnej galerii "Łącznik". Przyznane w trzech kategoriach wiekowych nagrody i wyróżnienia wręczane były w wypełnionej laureatami sali gimnastycznej. Nie zabrakło licznych podziękowań, w tym dla "Naszego Dziennika" i TV Trwam - za patronat medialny.
Oprócz ks. bp. Śrutwy honorowy patronat objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz marszałek województwa lubelskiego. Konkurs zorganizowali wójt gminy Skierbieszów oraz Gimnazjum Publiczne im. Dzieci Zamojszczyzny w Skierbieszowie. Na finał został wydany okolicznościowy folder z protokołem jury i fotografiami wybranych prac.
W kategorii "techniki malarskie i graficzne" przyznano 20 równorzędnych nagród i 33 wyróżnienia, a w kategorii "formy przestrzenne" - 9 nagród oraz 13 wyróżnień.
Elżbieta Skrzypek

"Nasz Dziennik" 2006-04-11

Autor: ab