Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Konkurs rozstrzygnięty

Treść

XV Ogólnopolski Konkurs Poetycki "U progu Kresów" ma już laureatów. Inicjowane przez Nadbużańskie Towarzystwo Kultury - Środowisko Rodzin Kresowych przedsięwzięcie znalazło swój finał 31 maja br. w sali Urzędu Miasta w Chełmie. Na patrona tej edycji wybrany został bł. Zygmunt Szczęsny Feliński - beatyfikowany w ubiegłym roku przez Ojca Świętego arcybiskup warszawski, propagator kultu Matki Bożej, tercjarz franciszkański, określany jako apostoł pokoju i zgody narodowej, opiekun zesłańców.
Jury w składzie: Edyta Chudoba, Maria Gron, Krzysztof Kołtun, oceniło 129 nadesłanych utworów. W kategorii poezji o bł. Zygmuncie Szczęsnym Felińskim pierwszą nagrodę otrzymała s. Lucyna Rąpała z Mszany Dolnej, a dwie drugie s. Monika Złotnicka z Brzegu Dolnego i s. Bernadetta Jurkowska z Mszany Dolnej. Laureatki należą do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, założonego przez patrona konkursu. W ich imieniu nagrody odebrały siostry z tego samego zgromadzenia pełniące swą posługę w Krasnymstawie. Dzięki nim zebrani poznali również sylwetkę duchową bł. Zygmunta Szczęsnego, człowieka wielkiej prawości, męstwa, sprawiedliwości, ofiarnego i miłosiernego, pełnego pokory, nazywanego już przez jemu współczesnych "chlubą Episkopatu". Wiele z cech urodzonego na Wołyniu bł. Zygmunta Szczęsnego podnosiły autorki nagrodzonych prac.
Trzecimi nagrodami uhonorowane zostały: Lidia Perlińska-Schnejder z Lublina i Monika Mazur z Wojcieszkowa. Wyróżnienie specjalne przyznano Władysławie Misiurze z Hrubieszowa.
Nagrodę za debiut literacki otrzymał Damian Czaus z Chełma, a wyróżnienie w tej kategorii - Ewa Brzezicka z Matcza.
W konkursie, w intencji organizatorów integrującym rozsianych po Polsce i świecie poetów pochodzenia kresowego bądź piszących o Kresach, wyodrębniono jeszcze jedną kategorię - poezji kresowej. Przyznano w niej dwie drugie nagrody: dla Jana Balińskiego z Warszawy i Pawła Nowickiego z Chełma. Wyróżnienie odebrała Czesława Dąbrowska z Kraśnika.
Dezyderiuszowi Lachockiemu z USA i Adamowi Fryczowi z Ząbkowic Śląskich przyznano dyplomy honorowe jako najstarszym uczestnikom konkursu, podtrzymującym autentycznego ducha Kresów w słowie poetyckim - głosił protokół.
Spotkanie - jak to wśród kresowiaków - było niezwykle serdeczne, rozśpiewane, dodatkowo okraszone jubileuszowym tortem Teodozji Andrzejewskiej - od 15 lat starościny Towarzystwa Rodzin Kresowych. Program obejmował też m.in. wieczór autorski P. Nowickiego oraz zwiedzanie wystawy "Z kufrów i skrzyń kresowych". Ze względu na duże zainteresowanie ekspozycja czynna będzie dłużej niż planowano - przez okres wakacyjny.
ES
Nasz Dziennik 3-06-2003

Autor: DW