Kongres USA przyznał prawie 90 mld USD na okupację Iraku i Afganistanu
Treść
Obie izby Kongresu USA zatwierdziły w piątek wieczorem (czasu amerykańskiego) projekty ustaw finansowych przewidujących nowe wydatki w wysokości ok. 87 miliardów USD na działania wojskowe i odbudowę Iraku, a także Afganistanu. Obecnie przedstawiciele obu izb rozpoczną prace nad ujednoliceniem wersji proponowanej przez Izbę Reprezentantów i Senat, w tym m.in. nad określeniem, jaka część pomocy ma mieć postać kredytu.
Wcześniej Senat odrzucił prezydencki plan wydania 20,3 mld USD na odbudowę Iraku i postanowił, że suma ta zostanie zmniejszona o 1,86 mld USD, a jej połowa będzie miała formę zwrotnego kredytu.
W debacie nad całościowym projektem wydatków padło w obu izbach wiele krytycznych głosów na temat gwałtownego wzrostu kosztów operacji irackiej.
Tymczasem znaczna część pomocy, która zostanie przyznana Irakowi na odbudowę, trafi do kieszeni przedsiębiorców amerykańskich na mocy umów dwustronnych - ujawnił John Taylor, amerykański podsekretarz skarbu do spraw międzynarodowych. Taylor, którego wypowiedź została opublikowana w sobotę w elektronicznym wydaniu "Financial Times", powiedział, że Stany Zjednoczone wniosą swój wkład do funduszu międzynarodowej pomocy Irakowi, ale "znaczna część będzie w formie pomocy dwustronnej". Według zasad obowiązujących w Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID), pomoc dwustronna jest zarezerwowana dla firm amerykańskich. Zasady te są krytykowane przez ekspertów ds. pomocy rozwojowej jako niesprawiedliwe i nieskuteczne, a także przez firmy nieamerykańskie, które faktycznie pozbawione są kontraktów.
WP, PAP
Nasz Dziennik 20-10-2003
Autor: DW