Kongres ratuje wielką trójkę
Treść
Amerykański Kongres przyjął kolejny plan tzw. skoku ze spadochronem. Tym razem mowa o projekcie ustawy odnośnie do ratowania przed bankructwem koncernów samochodowych. Plan przewiduje awaryjne pożyczki z budżetu w wysokości 14 miliardów USD.
Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu przyjęła w środę wieczorem projekt ustawy przewidujący pożyczkę dla zagrożonych bankructwem koncernów samochodowych. Na ten cel z budżetu państwa zostanie przeznaczonych 14 miliardów USD. Twórcy planu zgodnie podkreślają, że pogrążona w kryzysie gospodarka nie może sobie pozwolić na to, aby kilka milionów ludzi zostało bez pracy. - Ten plan to ogromny bodziec dla przemysłu naszego kraju - powiedziała członkini Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Plan ratunkowy przewiduje też, że rząd będzie mógł przejąć część udziałów w koncernach. Ponadto dyrektorzy firm będą zobowiązani sprzedać swoje służbowe odrzutowce i do końca marca przedstawić plan wypuszczenia na rynek samochodów z ekonomicznymi silnikami.
Pożyczki mogłyby zostać udzielane już w przyszłym tygodniu. Kongres uzgodnił także z Białym Domem, iż trzy koncerny z Detroit - General Motors, Chrysler i Ford, będą musiały wcześniej wykazać, że odzyskają rentowność. Do 31 marca muszą zredukować koszty produkcji, uzyskać refinansowanie długów i dogadać się ze związkami zawodowymi, aby te poczyniły niezbędne ustępstwa. Nad egzekwowaniem tych warunków będzie czuwał specjalnie do tego powołany urzędnik, i to od jego decyzji będzie zależało, czy udzielona pożyczka nie zostanie cofnięta.
Sytuacja producentów samochodów nie jest jednak do końca przesądzona, gdyż projekt musi przyjąć jeszcze Senat. Tymczasem Demokraci dysponują w nim zaledwie jednym głosem przewagi, a ze strony Republikanów już słychać głosy sprzeciwu. MBZ
"Nasz Dziennik" 2008-12-12
Autor: wa