Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kongres Miłosierdzia w Ameryce Łacińskiej

Treść

W dniach 23-25 maja odbędzie się w Rio Tercero (diecezja Villa Maria
w Argentynie) II Kongres Latynoamerykański Bożego Miłosierdzia. W imieniu ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, w kongresie wezmą udział ks. prof. Jan Machniak, kierownik Katedry Teologii Duchowości Papieskiej Akademii Teologicznej, i s. Salwatricze Musiał ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z krakowskich Łagiewnik, którzy także będą reprezentowali światowe centrum kultu Bożego miłosierdzia w Krakowie.
Z ks. prof. Janem Machniakiem rozmawia Małgorzata Bochenek

Co wpłynęło na fakt, że w Ameryce Łacińskiej odbędzie się już drugie spotkanie poświęcone Bożemu miłosierdziu?
- W Rzymie w ubiegłym roku, w oktawie Wielkanocy, w dniach 2-6 kwietnia, odbył się I Światowy Kongres Miłosierdzia Bożego. Na zakończenie kongresu, w Niedzielę Miłosierdzia, Ojciec Święty Benedykt XVI mówił o aktualności orędzia miłosierdzia. Idąc za nauczaniem swojego poprzednika Jana Pawła II przypomniał, że Boże miłosierdzie jest znakiem nadziei dla współczesnego człowieka. Papież zachęcał przed rokiem, aby tego typu spotkania były kontynuowane w różnych miejscach świata. Tę inicjatywę podjęli czciciele Bożego miłosierdzia z Ameryki Łacińskiej i w dniach od 23 do 25 maja tego roku odbędzie się już II Kongres Latynoamerykański Bożego Miłosierdzia. Zatem idea, aby na poszczególnych kontynentach organizowane były tego rodzaju spotkania, ma swoje korzenie w rzymskim kongresie.
Czemu ma służyć kongres?
- Kongres ma kilka celów, ale przede wszystkim będzie on przypomnieniem orędzia miłosierdzia, swoistego rodzaju zaczerpnięciem ze źródła, ze słów Jezusa zapisanych w "Dzienniczku" przez św. siostrę Faustynę. Kongres to także czas wspomnienia postaci Sługi Bożego Jana Pawła II, który miłosierdzie uczynił zasadniczym punktem swojego papieskiego nauczania. Ojciec Święty beatyfikował i kanonizował Siostrę Faustynę. 30 kwietnia 2000 roku, podczas uroczystości wyniesienia Apostołki Bożego Miłosierdzia do chwały ołtarzy, Jan Paweł II ogłosił pierwszą niedzielę po Wielkanocy Świętem Bożego Miłosierdzia dla Kościoła powszechnego. A podczas wspomnianej wyżej konsekracji bazyliki w Łagiewnikach, 17 sierpnia 2002 roku, zawierzył cały świat Bożemu miłosierdziu.
Kongres w Ameryce Łacińskiej to kolejny dowód, że orędzie o Bożym miłosierdziu znane jest w różnych zakątkach ziemskiego globu. Orędzie Bożego miłosierdzia przekazane przez św. Faustynę Kowalską dociera dzisiaj do najdalszych krańców świata.
Tego typu spotkania są wspaniałym czasem wymiany doświadczeń oraz dzieleniem się świadectwami o doznanych łaskach od Pana Jezusa Miłosiernego. Służą umocnieniu wiary u osób zaangażowanych w szerzenie tego kultu, a przez to są także czasem pomnożenia wiary.
Jakie zagadnienia podejmie Ksiądz Profesor w swoich referatach?
- Wygłoszę prelekcje na tematy: "Siostra Faustyna - Apostołka Bożego Miłosierdzia" oraz "Jan Paweł II - Papież Miłosierdzia i jego zaangażowanie w szerzenie kultu Miłosierdzia Bożego".
Kiedy w łagiewnickim sanktuarium zostanie zorganizowany światowy kongres?
- W krakowskich Łagiewnikach siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia przez cały czas koordynują rozwój kultu Bożego miłosierdzia na całym świecie. Co dwa lata w Łagiewnikach odbywają się Kongresy Apostołów Bożego Miłosierdzia, które gromadzą osoby bardzo mocno zaangażowane w szerzenie orędzia miłosierdzia.
Mogę jednak zdradzić, że na rok 2011 planowany jest w Łagiewnikach II Światowy Kongres Miłosierdzia. Będzie on kontynuacją tego, co zostało zainaugurowane w Rzymie. Momentem kulminacyjnym, podobnie jak przed rokiem w Wiecznym Mieście, ma być Święto Bożego Miłosierdzia.
Dziękuję za rozmowę.
"Nasz Dziennik" 2009-05-19

Autor: wa