Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kondycja rodziny w kodeksie

Treść

Grupa ekspertów, pracująca od 2002 r. nad nowym projektem kodeksu pracy, musi do września 2006 r. przedstawić rządowi całościowy projekt nowelizacji tego dokumentu. Prace ekspertów są tajne i obecnie nie wiadomo, czy zmiany te przyczynią się do poprawy kondycji rodziny.
- Należy zaznaczyć, że ta komisja to nie jest ciało rządowe, co oznacza, że my nie mamy żadnego wpływu na propozycje, które tam się pojawiają - komentuje rzecznik prasowy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Andrzej Zybała. - Cały czas czekamy na to, co przedstawią nam eksperci, i ta propozycja będzie dla nas dopiero punktem wyjścia do negocjacji społecznych ze związkami zawodowymi i pracodawcami - zaznacza.
Rząd zaproponował już minimalne wydłużenie urlopów macierzyńskich, propozycja ta ma niebawem trafić pod obrady Sejmu. Działanie to popiera również NSZZ "Solidarność". - Obecnie do kodeksu pracy są już wprowadzane pewne zmiany w odniesieniu do przepisów służących ochronie uprawnień pracowniczych, związanych z wykonywaniem funkcji rodzicielskich - mówi dr Marcin Zieleniecki z działu prawnego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". - Jedną z nich jest przepis służący wydłużeniu urlopów macierzyńskich. Projekt regulujący tę kwestię został już wysłany do partnerów społecznych do zaopiniowania. Postuluje on przedłużenie wymiaru urlopów macierzyńskich o dwa tygodnie w odniesieniu do obecnej sytuacji - mówi Zieleniecki. Przedstawiciele Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zapewniają, że związek będzie wspierał wszelkie działania mające charakter prorodzinny. Podobnie wygląda kwestia dotycząca świadczeń rodzinnych, czyli tzw. becikowego. Chodzi tutaj o zwiększenie wysokości dodatku z tytułu urodzenia dziecka z 500 do 1000 zł. Zapewnienia związku dotyczą również innych aspektów zawiązanych pośrednio z rodziną, np. kwestii wymiaru czasu pracy czy realizacji urlopu wypoczynkowego. Zieleniecki podkreśla, że ustosunkowanie się do przedstawionych zmian w kodeksie pracy może nastąpić dopiero wtedy, gdy związek otrzyma konkretne, całościowe propozycje Komisji Kodyfikacyjnej.
Jak informuje wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy Piotr Wojciechowski, w obecnym kodeksie pracy istnieje bardzo dużo przepisów, które mają jakikolwiek związek z rodziną. Zaliczyć tu możemy choćby grupę przepisów, które limitują pracownikowi czas pracy w ciągu dnia i w ciągu tygodnia, co niewątpliwie wpływa na kontakt pracownika z jego rodziną. Jednak najbardziej istotną kwestię stanowi dział ósmy, mówiący o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem. Reguluje on wszystkie aspekty związane z urlopami macierzyńskimi, rodzeniem dzieci, opieką nad dziećmi chorymi lub zdrowymi czy urlopami wychowawczymi. Istnieje też grupa przepisów, która mówi o tym, w jaki sposób kobieta czy mężczyzna mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego, a także innych świadczeń służących pracownikom, mających charakter prorodzinny.
Magdalena M. Stawarska

"Nasz Dziennik" 2005-12-06

Autor: ab