Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kończy się prym spółek komandytowych

Treść

Spółka komandytowa była w ostatnich latach jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej. Dogodne regulacje podatkowe, jak i duża elastyczność w zakresie podziału zysków, a do tego ograniczona odpowiedzialność wspólników, to zalety, które decydowały o dużej atrakcyjności tej formy prawnej wśród przedsiębiorców. W 2021 ma się to jednak zmienić. Planowana nowelizacja prawa podatkowego ma bowiem nałożyć na spółki komandytowe obowiązek odprowadzania podatku CIT.

Opodatkowanie spółek komandytowych

Spółka komandytowa dziś nie ma osobowości prawnej. Obowiązki podatkowe odprowadzają jej wspólnicy, w momencie uzyskiwania dochodu. Powoduje to, że przedsiębiorstwa funkcjonujące w formie spółek komandytowych płacą podatek w wysokości 19%. Stawia ją to w lepsze pozycji w odniesieniu np. do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które objęte są CIT-em. W niedalekiej przeszłości miały już miejsce próby nałożenia na spółkę komandytową podatku CIT. Finalnie w 2013 roku CIT objął jedynie spółki komandytowo-akcyjne. Tym razem ma być inaczej. Czy to się uda?

CIT od 1 stycznia 2021

W myśl projektowany obecnie przepisów CIT ma objąć spółki komandytowe z dniem 1 stycznia 2021 roku. W praktyce zatem obowiązek podatkowy będzie towarzyszyć spółce komandytowej w momencie uzyskania dochodu oraz przy jego wypłacie, w formie zysku, wspólnikom.

O co tyle krzyku?

Objęcie podatkiem CIT spółki komandytowej jest o tyle kontrowersyjne, że co do zasady, podatek ten dotyczy osób prawny. Spółka komandytowa do osób prawnych nie należy. Proponowana zmiana jest więc w oczach wielu teoretyków prawa prób ominięcia bardzo istotnych regulacji.

Kolejne uszczelnienie systemy podatkowego

Proponowane zmiany wpisują się w realizowany od kilku lat plan uszczelniania polskiego systemu podatkowego. Dodatkowo, objęcie spółek komandytowych CIT-em przeciwdziałać ma tzw. agresywnym optymalizacjom podatkowym. Sęk jednak w tym, że aktualnie mamy rozwiązania na te okoliczności. Wprowadzony niedawno obowiązek raportowania schematów podatkowych, bardzo istotnie ukrócił zapędy podmiotów, których głównych celem przekształceń struktury kapitałowej były korzyści podatkowe. Organy kontroli skarbowej mogą także korzystać z klauzuli obejścia prawa. Co niezwykle ciekawe, jak wynika z danych ministerstwa finansów na 402 000 zarejestrowanych spółek z o.o. tylko 113 00 spółek odprowadza CIT (dane z 2018 roku). Ponad 70 % z różnych powodów nie dopełnia tego obowiązku.

Tworzenie równych szans dla przedsiębiorstw

Drugim, często powtarzanym argumentem za wprowadzeniem CIT-u dla spółek komandytowych, jest wyrównywanie szans polskich przedsiębiorców. Tych działających w formie innej niż spółka komandytowa. Nic jednak nie szkodzie obecnie na przeszkodzie, by szanse te wyrównać zakładając spółkę komandytową, którą zarejestrować możemy dziś online w systemie S24. Co szczególnie ciekawe w S24 założymy także spółkę komandytową, której wspólnikiem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pozostaje czekać

CIT w spółce komandytowej to temat coraz głośniej komentowany. Mimo, że dziś projekt wciąż pozostaje na etapie prac legislacyjnych, to musimy pamiętać tempo prac, do czego przyzwyczaił nas ustawodawca, może z dnia na dzień mocno przyśpieszyć. Czas gra jednak na niekorzyść przedsiębiorców działających w formie spółek komandytowych, którzy to już dziś powinni zastanowić się nad tym, czy spółka komandytowa będzie dla nich efektywna także po zmianach czekających nas w 2021 roku.

Źródło: https://kancelaria-janik.com/

Autor: Silesian