Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Koncerty Mieczysława Weinberga

Treść

Na światowym rynku muzycznym nastała moda na muzykę polskiego kompozytora Mieczysława Weinberga. Właśnie ukazała się płyta z jego koncertami. Nagrania podjęli się skandynawscy artyści, a wydała ją brytyjska firma Chandos. To kolejne dobre nagranie, którym warto się zainteresować.

W dorobku Mieczysława Weinberga mamy dwadzieścia dwie symfonie, cztery symfonie kameralne, dwie sinfonietty, siedemnaście kwartetów smyczkowych i innych dzieł kameralnych oraz kilka koncertów. Oprócz tego pieśni i siedem oper opartych m.in. na Dostojewskim, Gogolu, Dumasie. Jego dzieła opisywano jako poszukiwanie "uniwersalnej harmonii", co miało stanowić odbicie zasadniczo optymistycznej postawy kompozytora w obliczu przerażającego doświadczenia osobistego życia w totalitarnym państwie, jakim był ZSRS. W muzyce Weinberga jest mnóstwo dowodów na jego długoletnią zażyłość z Szostakowiczem.
Na płycie Chandosa mamy nagrane: dwa Koncerty fletowe: op. 75 i op. 148, Koncert klarnetowy op. 104 i Fantazję na wiolonczelę i orkiestrę op. 52. Ich zarejestrowania podjęli się flecista Anders Jonhäll, klarnecista Urban Claesson i wiolonczelista Claes Gunnarsson wspólnie ze szwedzką orkiestrą narodową Gothenburg Symphony Orchestra pod dyrekcją Thorda Svedlunda.
Zarówno Fantazja, jak i Koncerty to muzyka mająca charakterystyczny dla Weinberga, posępny i tajemniczy klimat. Pobrzmiewa tu protest przeciwko totalitarnej władzy, słychać też poszukiwanie tego, co liryczne, optymistyczne, nadające życiu piękniejszy charakter. Każdy z utworów ma w sobie bogaty zasób pięknych melodii o ludowej i klezmerskiej proweniencji.
Szwedzcy artyści grają muzykę Mieczysława Weinberga bardzo pięknie i z oddaniem, rozumiejąc jej klimat i charakter. Koncerty i Fantazja poprowadzone są swobodnie i naturalnie. Brzmienie orkiestry jest lekkie, faktura przejrzysta. Wszystko oparte jest na finezyjnym i soczystym brzmieniu. Bardzo ładnie i czysto rozbrzmiewają poszczególne sekcje orkiestry. Są pełne wyrazu, a instrumenty idealnie pasują do siebie pod względem barwy i siły dźwięku. Posiadać ten dobry album w swojej płytotece to satysfakcja. Polecam.
Mieczysław Weinberg urodził się w Warszawie 9 grudnia 1919 roku. W wieku dwudziestu lat rozpoczął studia w klasie fortepianu w Konserwatorium Warszawskim u Józefa Turczyńskiego. Przed II wojną światową wyemigrował do Mińska, gdzie studiował kompozycję u Wasylego Żołotariewa (ucznia takich sławnych kompozytorów jak M. Bałakiriew i M. Rimski-Korsakow). W latach 1941-1943 pracował w operze w Taszkiencie. Tam powstała w 1941 r. jego I Symfonia. W 1943 r. przeniósł się do Moskwy, gdzie zmarł w 1996 roku.
ks. Arkadiusz Jędrasik

Mieczysław Weinberg - Koncerty - Chandos CHSA5064 (2008, 79'25")
Można kupić w: Music Island, Poznań, tel.  (061) 828 80 63 0604 136 383 lub e-mail: info@music-island.com.pl.
"Nasz Dziennik" 2008-12-29

Autor: wa