Komorowski zachęca studentów
Treść
Prezydent Bronisław Komorowski zachęcał wczoraj w Pekinie do zacieśniania współpracy między polskimi i chińskimi uczelniami, zapraszając młodych Chińczyków do studiowania w Polsce.
- Chcę, aby współpraca polsko-chińska znalazła swój nowy wyraz w ramach współpracy ośrodków akademickich, szkół wyższych i środowisk naukowych - podkreślił polski prezydent, zwracając uwagę na fakt, iż poza kontaktami gospodarczymi, istotnymi dziedzinami życia są także nauka i kultura. Słowa te wypowiedział podczas Polsko-Chińskiego Forum Rektorów Szkół Wyższych odbywającego się na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych, gdzie język polski jest nauczany już od 1954 roku, i gdzie kształcą się m.in. chińscy dyplomaci i elity urzędnicze. Komorowski, zachęcając do studiów w Polsce, wspomniał m.in. o "ogromnych inwestycjach dokonanych w polskim szkolnictwie" oraz zachwalał polskie uczelnie dysponujące - jak podkreślił - nowoczesnymi kampusami, własnym zapleczem dydaktycznym, laboratoryjnym i sportowym. - Polska jest szeroko otwartą bramą, którą można wkroczyć do całego obszaru Europy. Zapraszamy serdecznie! - dodał.
Dziękując za zaproszenie, chiński wiceminister oświaty Hao Ping podkreślił - nawiązując m.in. do dokonań Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie - że Polska w dziedzinie nauk ścisłych i humanistycznych wniosła ogromny wkład w rozwój szkolnictwa i nauki. Obaj politycy uczestniczyli także w odsłonięciu tablicy nowo utworzonego Centrum Studiów Polskich, które ma przyczynić się do podnoszenia poziomu badań w Chinach nad polską kulturą. W obecności Komorowskiego oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej podpisane zostało również porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Minzu a Politechniką Łódzką w sprawie współpracy w zakresie kształcenia studentów biotechnologii. W momencie, gdy prezydent otwierał forum akademickie, jego małżonka Anna oficjalnie uruchomiła promujący wiedzę o Polsce portal informacyjny www.kula.gov.pl. Jest on adresowany do młodych odbiorców z odległych części świata, a jego celem jest umożliwienie dzieciom przyswajania wiedzy o geografii, historii, kulturze Polski i sposobie życia naszych obywateli. Obecnie w Polsce studiuje nieco ponad 420 chińskich obywateli. Większość z nich wybrała u nas studia medyczne, muzyczne i techniczne.
MBZ, PAP
Nasz Dziennik Środa, 21 grudnia 2011, Nr 296 (4227)
Autor: au