Komorowski przegląda strategię
Treść
Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił rozpoczęcie Strategicznego  Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. W jego wyniku mają się pojawić  wnioski co do najlepszych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa kraju nie  tylko w kontekście obronności, lecz także postępowania np. w przypadku  różnego rodzaju klęsk żywiołowych. 
Podczas uroczystości  inaugurującej Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego prezydent  Bronisław Komorowski wręczył akty powołania przewodniczącym zespołów  problemowych, ich zastępcom oraz członkom zespołu  doradczo-konsultacyjnego. - To jest, po pierwsze, próba bardziej  syntetycznego spojrzenia na całość problematyki bezpieczeństwa jakby  ponad naturalnymi granicami odpowiedzialności i zainteresowania  poszczególnych resortów. Także ponad takim klasycznym pojmowaniem i  identyfikowaniem bezpieczeństwa z obronnością. Ale jest to również  pomysł na przyjrzenie się sprawom bezpieczeństwa kraju trochę w  kontekście tego, co się dzieje w Sojuszu Północnoatlantyckim.  Chcielibyśmy, zgodnie z tym, co się dzieje w Sojuszu  Północnoatlantyckim, potraktować bezpieczeństwo państwa jako problem  wykraczający poza obszar zainteresowań jednego resortu - wyjaśniał  prezydent intencję rozpoczynającego się przeglądu. Komorowski  zapowiedział, że rozpoczynany przegląd jest wstępem do stworzenia białej  księgi, która ma być podstawą myślenia o przyszłości obronności i  bezpieczeństwa kraju. 
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen.  Stanisław Koziej wyjaśniał, że nie jest to przegląd "dla samego  przeglądu". - Jego intencją jest pomoc wszystkim organom władzy  państwowej, od pana prezydenta rozpoczynając, poprzez struktury rządowe,  aż do samorządów. Zaznaczył, że problemy bezpieczeństwa to nie jedynie  te dotyczące kwestii obronności kraju. - Problemy bezpieczeństwa, nie  tylko te tradycyjnie militarne, ale i te pozamilitarne, stają się coraz  bardziej istotne. Obserwujemy to chociażby w ramach borykania się przez  wszystkie szczeble władzy państwowej z takimi zagrożeniami kryzysowymi,  jak  powodzie, katastrofy czy inne podobne zdarzenia. Dlatego jestem  przekonany, że w ramach tego przeglądu uzyskamy wsparcie i pomoc,  przychylność w udostępnianiu nam informacji, aby rezultaty tego  przeglądu były jak najbardziej wszechstronne - dodał Koziej.
Wśród  powołanych wczoraj osób są byli ministrowie spraw zagranicznych,  wewnętrznych i obrony, dyplomaci i politolodzy. Są to m.in. Adam Daniel  Rotfeld, Dariusz Rosati, Krzysztof Kozłowski, Janusz Onyszkiewicz, Jerzy  M. Nowak, Janusz Reiter, Leon Kieres, Aleksander Smolar, Paweł  Świeboda, Maria Wągrowska, były dowódca Marynarki Wojennej Ryszard  Łukasik oraz były wiceszef MON, autor pierwszego Strategicznego  Przeglądu Obronnego Andrzej Karkoszka.
Artur Kowalski
Nasz Dziennik 2010-12-21
Autor: jc