Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przesłucha kolejnych świadków ws. wstępnego wniosku o postawienie przewodniczącego KRRiT przed Trybunałem Stanu

Treść
Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej ma dziś przesłuchać kolejnych świadków w sprawie wstępnego wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Macieja Świrskiego. Zarzuty dotyczą m.in. blokowania środków z abonamentu.
Na początku tego miesiąca przed sejmową Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej rozpoczęły się przesłuchania świadków w sprawie postawienia przed Trybunałem Stanu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Macieja Świrskiego.
Jeszcze dziś mają zostać przesłuchani prezes Polskiego Radia, Paweł Majcher, oraz członek KRRiT, Tadeusz Kowalski.
Politycy, którzy chcą postawić Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu, zarzucają mu m.in. blokowanie środków z abonamentu na nielegalnie przejęte media publiczne. Z zarzutami wobec Macieja Świrskiego nie zgadza się prof. Hanna Karp. Członek KRRiT i medioznawca zapewnia, że zarówno Rada, jak i jej przewodniczący działa zgodnie z prawem.
– Pełnimy swoje funkcje, również pan przewodniczący, Maciej Świrski, wypełnia swoje zadania, nie naruszając w żadnej mierze praw ani przepisów, które decydują o naszym działaniu. Tutaj oczywiście nadmiarowo mówi się, iż pan przewodniczący Świrski zrobił to lub tamto, ale ja przypominam, że publiczność wprowadzana jest w błąd, dlatego iż my jesteśmy ciałem kolegialnym, tak więc wspólnie podejmujemy uchwały czy głosujemy. Żadna z istotnych spraw dot. polskiego rynku mediów nie jest podejmowana przez pana przewodniczącego samodzielnie. Media i różnego rodzaju nadawcy medialni świadomie i celowo mówią o KRRiT na przykład jako o „Krajowej Radzie Świrskiego” – mówi prof. Hanna Karp.
Członkowie KRRiT mogą zostać postawieni przed Trybunałem Stanu za naruszenie Konstytucji RP lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania. Uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności przed TS powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy.
RIRM
źródło: radiomaryja.pl, 17 grudnia 2024
Autor: dj