Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Komisja ds. banków przesłucha w środę Ewę Balcerowicz, Leszka Balcerowicza - w czwartek

Treść

Ewa Balcerowicz będzie pierwszym świadkiem, którego przesłucha sejmowa komisja śledcza ds. banków i nadzoru bankowego - powiedział w środę PAP przewodniczący komisji Artur Zawisza (PiS).

Przesłuchanie Ewy Balcerowicz rozpocznie się w przyszłą środę (30 sierpnia) rano; prezes NBP Leszek Balcerowicz będzie przesłuchiwany w czwartek po południu - poinformował Zawisza.

"Mogę jedynie potwierdzić, że takie wezwanie - bez próby uzgodnienia terminu - wpłynęło w dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych" - powiedział w środę PAP rzecznik NBP Karol Smoląg.

W przyszłym tygodniu odbędzie się jeszcze jedno posiedzenie komisji - w piątek. Jak dodał Zawisza, wtorkowe prezydium komisji zdecydowało, że podczas tego posiedzenia zostanie określona kolejność, w jakiej komisja będzie zajmować się poszczególnymi sprawami oraz lista świadków.

Przewodniczący komisji wyjaśnił, że kryterium ustalenia kolejności rozpatrywania spraw będzie stan ich "rozpoznania" przez posłów rekomendujących zagadnienia.

Jak wynika z poniedziałkowych decyzji komisji śledczej, przesłucha ona w przyszłym tygodniu - poza obecną prezes fundacji CASE Ewą Balcerowicz oraz prezesem NBP - także Barbarę Błaszczyk (poprzednia prezes fundacji), Artura Radziwiłła (wiceprzewodniczący fundacji), Jana Krzysztofa Bieleckiego (prezes Pekao SA) i Wojciecha Kostrzewę (b. prezes BRE Banku).

Pierwszym tematem komisji będzie sprawa CASE i ewentualnego konfliktu interesów, w jakim miałby znajdować się prezes Balcerowicz, jako przewodniczący komisji nadzorującej banki finansujące fundację przez niego założoną. Wniosek o wybór tego tematu na początek prac komisji złożyli w poniedziałek Adam Hofman (PiS) i Waldemar Nowakowski (Samoobrona).

Tematy, których kolejność ustali w piątek komisja, to: prywatyzacja Pekao SA i Banku Handlowego w Warszawie, powstanie Banku Inicjatyw Gospodarczych, prywatyzacja Wielkopolskiego Banku Kredytowego, Banku Zachodniego, Banku Śląskiego i PKO BP, sprzedaż Polskiego Banku Inwestycyjnego (PBI) i Prosper Banku Kredyt Bankowi, przyczyny upadłości Banku Staropolskiego, sprzedaż majątku Pierwszego Komercyjnego Banku w Lublinie, prywatyzacja i renacjonalizacja Banku Ochrony Środowiska, sprawa Wielkopolskiego Banku Rolniczego w Kaliszu.

Komisja zajmie się też sprawami przekrojowymi - działalnością nadzoru bankowego, handlem długami, pracą urzędów odpowiedzialnych za konkurencję, prywatyzacją polskich banków w kontekście ich kupowania przez zagranicznych inwestorów.

Jak w poniedziałek mówił dziennikarzom Zawisza, prace komisji powinny zająć ok. 9 miesięcy i zakończyć się w maju lub czerwcu 2007 r.
(PAP)

"Gazeta Prawna" 2006-08-24

Autor: wa