Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Komisja Bankowa

Treść

Bankowa komisja śledcza zatwierdzi we wtorek listę świadków, których powoła przy badaniu sprawy prywatyzacji banków. Wtedy też już oficjalnie zostanie przyjęty harmonogram prac śledczych. Pierwszym wezwanym świadkiem ma być Józef Oleksy, który przed komisją miałby się stawić 28 kwietnia.

Prezydium sejmowej komisji śledczej na wczorajszym posiedzeniu sformułowało kilka wątków, którymi zajmie się komisja, badając sprawę prywatyzacji banków. - Wyłonionych zostało 10 wątków prywatyzacyjnych ze sprawy, która nas interesuje. Wątki te to konkretne prywatyzacje lub grupy prywatyzacji - powiedział przewodniczący komisji śledczej Artur Zawisza.
Według niego, wyselekcjonowane wątki miałyby być badane zgodnie z chronologią ich wystąpienia. I tak komisja zaczęłaby od zbadania prywatyzacji Banku Turystyki - późniejszego Banku Współpracy Europejskiej, w którym udziały przejęła m.in. firma Aleksandra Gudzowatego. Kolejny wątek to prywatyzacje Wielkopolskiego Banku Kredytowego i Banku Zachodniego, które później się połączyły. Następnie zostałyby zbadane wątki prywatyzacji Banku Śląskiego, Banku Gdańskiego i jego przejecie przez Bank Inicjatyw Gospodarczych, utworzenie Polskiego Banku Inwestycyjnego, prywatyzacja Banku Handlowego, Banku Rozwoju Eksportu i jego fuzja z Polskim Bankiem Rozwoju. W ósmy wątek zaangażowana będzie największa liczba banków. Przy okazji badania prywatyzacji Pekao SA śledczy przeanalizowaliby również to, co działo się z przejętymi przez ten bank trzema innymi: Bankiem Depozytowo-Kredytowym w Lublinie, Powszechnym Bankiem Gospodarczym w Łodzi oraz Pomorskim Bankiem Kredytowym ze Szczecina. Do tego, w kontekście fuzji Pekao z Bankiem BPH, pod lupę śledczych trafi prywatyzacja tego drugiego, a także proces prywatyzacji i połączenia Powszechnego Banku Kredytowego z BPH. Ostatnie dwa wybrane wątki to prywatyzacja Banku Gospodarki Żywnościowej oraz PKO BP.
Oficjalny harmonogram prac śledczych komisja przyjmie na wtorkowym posiedzeniu. Wtedy też zatwierdzona zostanie lista świadków, którzy będą wezwani. Swoje propozycje wraz z uzasadnieniem przedstawią członkowie komisji. Już jednak teraz jest niemal pewne, że jako pierwszy przed komisję wezwany zostanie Józef Oleksy, który zasłynął swoją rozmową z przedsiębiorcą Aleksandrem Gudzowatym. Były polityk SLD miałby zostać przepytany przez śledczych 28 kwietnia. - Przesłuchanie Oleksego nie jest związane z tym, że komisja sądzi, iż powie on całą prawdę i od tego przesłuchania będzie wszystko zależeć. Nie sposób jednak lekceważyć wypowiedzi świadka, który pewne rzeczy nakreślił, niezależnie od tego, na ile podtrzymuje to, co powiedział - stwierdził Zawisza. Zaznaczył, że nie można polegać na wypowiedziach Oleksego przytaczanych przez media, lecz powinien on złożyć zeznania przed komisją pod rygorem odpowiedzialności karnej. Jednomyślności co do wezwania Oleksego na pierwszego świadka w komisji jednak nie było. - Nie ma potrzeby wzywania Oleksego jako pierwszego - powiedział nam wiceprzewodniczący komisji Marek Sawicki (PSL). Według niego, Oleksego można by wezwać po rozpatrzeniu kilku wątków, kiedy pewne sprawy już się rozjaśnią. Jak zaznaczył, to przewodniczący komisji się uparł, aby pierwszym przesłuchiwanym był Oleksy.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2007-04-12

Autor: wa