Komercjalizacja szansą dla poczty
Treść
Na jednym z najbliższych posiedzeń Rady Ministrów ma zostać przyjęty projekt ustawy o komercjalizacji Poczty Polskiej. W ocenie ministra transportu Jerzego Polaczka, projekt ma zapewnić lepszą konkurencyjność PP na zliberalizowanym rynku usług pocztowych.
Założeniem projektu jest przekształcenie Poczty Polskiej, będącej państwowym przedsiębiorstwem użyteczności publicznej, w spółkę akcyjną Skarbu Państwa. W ramach przeprowadzonej komercjalizacji Poczta będzie mogła funkcjonować na zasadach podobnych do innych podmiotów świadczących usługi pocztowe. Ponadto resort transportu zaproponował dokonanie zmian w ustawie o PP, dzięki którym Poczta nie mogłaby upaść, ponieważ nie podlegałaby przepisom ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.
Po zapoznaniu się z projektem rząd uznał, że przekształcenie własnościowe Poczty powinno przebiegać w dwóch etapach. Pierwszy polegałby na utworzeniu spółki Skarbu Państwa. Drugi obejmowałby prace przygotowujące program prywatyzacji pośredniej przy założeniu, że dokonanie jej nie mogłoby nastąpić później niż w 2011 roku. Minister transportu Jerzy Polaczek podkreślił, że projekt jest przygotowany i zostanie przedstawiony na jednym z najbliższych posiedzeń Rady Ministrów. Jak zaznaczył, jest on oczekiwany przez rząd i ma zapewnić lepszą konkurencyjność na liberalnym rynku usług pocztowych. - Jest potrzeba dokonywania głębokich zmian. Zmienia się rynek, powinny się zmieniać również podmioty, które na nim kooperują - powiedział Polaczek. Według ministra, proces zmian związanych z wejściem w życie nowej ustawy powinien się odbyć w tym roku, a najpóźniej w 2008 roku.
Rzecznik prasowy Poczty Polskiej Radosław Kazimierski powiedział nam, że zmiana jest istotna, ponieważ PP jako państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej ma większe trudności w bezpośredniej rywalizacji z prywatną konkurencją. - Przekształcenie daje większą mobilność, możliwość reagowania na sytuację na rynku
Jacek Sądej
"Nasz Dziennik" 2007-02-12
Autor: wa