Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Komentarze po wyroku na Saddama

Treść

W opinii ekspertów z Polski wyrok śmierci dla Saddama Husajna nie wpłynie na zmianę sytuacji wewnętrznej w Iraku. Wszyscy podkreślają, że takiego rozstrzygnięcia należało się spodziewać.
Sąd w Bagdadzie skazał Husajna na śmierć przez powieszenie za zbrodnie przeciw ludzkości. Taki sam wyrok bagdadzki trybunał orzekł wobec przyrodniego brata Saddama, byłego szefa służb bezpieczeństwa Barzana al-Tikriti oraz byłego przewodniczącego irackiego Trybunału Rewolucyjnego, Awada Hameda al-Bandera. Były wiceprezydent Iraku Taha Jassin Ramadan został skazany na dożywocie. Wszyscy odpowiadali za masakrę 148 mieszkańców szyickiej wioski Dudżail w 1982 roku. Były iracki dyktator był oskarżony o zorganizowanie tej operacji.
Profesor Marek Dziekan uważa związku z ogłoszeniem wyroku nie należy spodziewać się w Iraku wielkich zmian, zwłaszcza przed jego wykonaniem. Jego zdaniem, po straceniu Saddam Husajn pozostanie dla dużej grupy muzułmanów na Bliskim Wschodzie bohaterem, który odważył się przeciwstawić Ameryce. Profesor Dziekan ocenił proces byłego irackiego dyktatora jako kolejny element tragedii, która trwa w Iraku od 2003 roku. Dodał, że w Iraku jest już tyle konfliktów wewnętrznych oraz konfliktów z okupantem, że nic gorszego już tam stać się nie może.
Profesor Janusz Danecki z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że wyrok nie zmieni ani sytuacji w Iraku, ani stanowiska Irakijczyków wobec Saddama Husajna. Profesor Danecki zaznaczył, że zwolenników Husajna jest w irackim społeczeństwie coraz więcej. W czasie procesu zabito brata głównego prokuratora. Zginęło też trzech obrońców byłego dyktatora. Według profesora Daneckiego przebieg procesu świadczy o sytuacji, jaka panuje w Iraku, gdzie terror jest silniejszy od władz.
Redaktor naczelny portalu Arabia.pl Marek Kubicki uważa, że po wyroku, który dla wszystkich był sprawą oczywistą, przez krótki czas w Iraku może dochodzić do większej ilości zamachów. Według Marka Kubickiego prawdziwym przełomem dla sytuacji w tym kraju byłoby dopiero wycofanie wojsk amerykańskich i brytyjskich.
Fatiw al-Janabi iracki pisarz i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale orientalistyki uważa, że kara śmierci dla Saddama Husajna jest przestrogą dla totalitarnych rządów państw arabskich. Pokazuje, że każdy przywódca, który wyrządzi krzywdę swojemu narodowi, może być postawiony przed sądem.
Fatiw al-Janabi ocenił, że naród iracki spodziewał się takiej decyzji sądu i aprobuje ją. Dodał jednak, że Husajn ma cały czas w Iraku swoich zwolenników będą oni robić wszystko, by zdestabilizować życie w kraju i uniemożliwić demokratyzację życia. Wyraził przy tym ubolewanie, ze ucierpi na tym ludność cywilna.
Fatiw al-Janabi, który wiele lat temu uciekł do Polski przed reżimem Husajna uważa, że kara ogłoszona dziś przez trybunał w Bagdadzie jest adenwatna do zbrodni popełnionych przez byłego irackiego dyktatora.
IAR

"Polskie Radio" 2006-11-05

Autor: wa

Tagi: saddam husajn wyrok śmierci na husajna śmierć przez powieższenie zbrodnie wojenne