Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kolejny zjazd muzycznych gwiazd

Treść

Rozpoczynający się w najbliższy piątek w Busku festiwal zgromadzi jak zwykle plejadę znakomitych artystów. Wielu z nich pojawi się na nim po raz pierwszy. Bogaty i różnorodny program festiwalowych imprez obejmuje koncerty symfoniczne i kameralne, recitale mistrzowskie oraz przedstawienie operetkowe.
W podzielonym na dwie części koncercie inauguracyjnym "W hołdzie Krystynie Jamroz" znajdzie się Koncert podwójny a-moll op. 102 na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę J. Brahmsa. Grać będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, dyrygować Mirosław Jacek Błaszczyk, a solistami będą Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce) i Tomasz Strahl (wiolonczela). Drugą część wieczoru wypełni muzyka operowa. Wystąpią: Renata Drozd, Tatiana Szczepankiewicz, Izabela Sulima, Barbara Misiaszek, laureatki I Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz z 2003 roku.
Bardzo bogata w wydarzenia będzie sobota, drugi dzień festiwalu. Rozpocznie go zapowiedziany na godzinę 16.00 recital mistrzowski Pierluigi Camicia (fortepian) i Stefano Bagliano (flet barokowy). Program obejmuje dzieła W.A. Mozarta, D. Scarlatiego, W. Bergmanna, M. Arnolda, C. Debussy'ego i G. Jacoba. Wieczorem o godzinie 19.00 odbędzie się koncert "Skaldowie symfonicznie" z udziałem Andrzeja i Jacka Zielińskich. Grać będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, a dyrygować Bohdan Jarmołowicz. Usłyszymy m.in. "Medytacje wiejskiego listonosza", "Prześliczną wiolonczelistkę", "Kulig" i wiele innych przebojów tego znanego i cenionego zespołu. Wieczorem, o godzinie 22.00, w pięknej zabytkowej synagodze w Pińczowie rozpocznie się "Szalom" - wieczór tradycyjnej pieśni żydowskiej. Bohaterem będzie Andre Ochodlo i jego zespół.
Niedzielny wieczór należeć będzie w całości do Marca Laforeta, którego Nadzwyczajny Recital Chopinowski z pewnością zadowoli najwybredniejsze gusta. Ten znakomity francuski pianista, laureat wielu nagród na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 1985 r., nie bez racji uchodzi za jednego z najwybitniejszych pianistów naszych czasów. Program jego recitalu obejmuje m.in. Balladę g-moll op. 23, Andante Spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22, Scherzo h-moll op. 20 nr 1, ponadto cztery mazurki i pięć walców.
Na poniedziałek zaplanowano "Wieczór muzyki i humoru", czyli show Waldemara Malickiego, znakomitego pianisty i równie znakomitego gawędziarza. Jednego z niewielu, co potrafią na poczekaniu tworzyć improwizacje fortepianowe na zadany temat. Druga część wieczoru należeć będzie do Affabre Concinui, znanego poznańskiego sekstetu wokalnego śpiewającego a cappella.
"Wieczór muzyki czeskiej", który odbędzie się we wtorek, wypełnią: orkiestra kameralna Virtuosi di Praha i Joanna Trzeciak - fortepian. W programie m.in. Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 "Amerykański" Antonina Dworzaka i jego Kwintet fortepianowy A-dur op. 81.
Wydarzeniem artystycznym środy (6 lipca) będzie recital Jadwigi Rappé, znakomitej polskiej śpiewaczki obdarzonej przez naturę jednym z najbardziej fascynujących altów. W pierwszej części występu usłyszymy pieśni Żeleńskiego i Pieśni cygańskie op. 55 A. Dworzaka. Część drugą wypełni w całości twórczość Ryszarda Wagnera: Pieśni Matydy Wedendonk i aria Erdy ze "Złota Renu".
Trzy ostatnie festiwalowe wieczory są zarezerwowane dla sztuki wokalnej. W czwartek "Parada gwiazd opery i operetki", następnego wieczoru podziwiać będziemy m.in. chór mieszany "Trembita" ze Lwowa, który zaprezentuje muzykę cerkiewną. Na finał Gliwicki Teatr Muzyczny wystawi "Zemstę nietoperza" J. Straussa w reżyserii Jacka Chmielnika i pod dyrekcją Tomasza Biernackiego, z Małgorzatą Długosz w roli Rosalindy i Anitą Maszczyk w roli pokojówki Adeli. Froscha zagra znakomity w każdym calu Roman Baranowicz.
Warto jeszcze dodać, że każdego popołudnia odbędzie się "Buska promenada", czyli plenerowe spotkania z muzyką lżejszego gatunku. Nic, tylko wybrać się do Buska, gdzie czeka zdrowie, dobra muzyka i wspaniali artyści!
Adam Czopek

"Nasz Dziennik" 2005-06-28

Autor: ab