Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kolejny Festiwal Hoffmannowski

Treść

Już III Festiwal Hoffmannowski, Polsko-Niemiecki Festiwal Operowy organizuje Teatr Wielki w Poznaniu. Rozpoczyna go już jutro polska premiera "Fausta" księcia Antoniego Henryka Radziwiłła.

Ten niemal zupełnie już zapomniany artysta był cenionym kompozytorem, malarzem, wiolonczelistą a zarazem mecenasem sztuki. Był też w latach 1815-30 namiestnikiem Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Do grona jego bliskich przyjaciół należeli Fryderyk Chopin, Ludwig van Beethoven i Johann Wolfgang Goethe. Pierwszy z nich dedykował mu Trio g-moll op. 8, drugi Uwerturę koncertową op. 115. Z kolei Gounod wyraził zgodę na skomponowanie, na podstawie swojego "Fausta", opery. Prawdopodobnie jest to jedyne dzieło muzyczne skomponowane według "Fausta" Goethego z jego pełną akceptacją. Opera powstawała przez niemal dwadzieścia lat: od 1810 do 1830 roku. Partyturę i wyciąg fortepianowy wydał Trautwein w Berlinie. Również w tym mieście w 1835 roku "Faust" ks. Antoniego Henryka Radziwiłła został wystawiony po raz pierwszy. Dwa lata później wystawiono dzieło w Lipsku. Poznańską premierę zrealizują: Agnieszka Nagórka - kier. muzyczne, Adam Hanuszkiewicz - reżyseria, i Franciszek Starowiejski - scenografia. W niedzielne przedpołudnie w ramach LXXX Poznańskich Warsztatów Operowych odbędzie się spotkanie z realizatorami wspomnianej premiery.
Ponadto w programie Festiwalu Hoffmannowskiego przewidziano gościnne występy Opery Śląskiej z Bytomia oraz Opery z Chemnitz. Pierwszy teatr 6 kwietnia zaprezentuje inscenizację "Tannhäusera", drugi 13 kwietnia wystawi "Holendra tułacza" R. Wagnera. Gospodarze zapraszają na przedstawienia baletu "Pan Twardowski" L. Różyckiego (8.04), powtórkę "Fausta" (9.04), "Czarodziejski flet" W.A. Mozarta (11.04) oraz "Parsifala" R. Wagnera (16.04).
Interesująco zapowiadają się: międzynarodowe seminarium na temat "Die Phantasie kommt Hoffmann zum Trost" oraz tradycyjne polsko-niemieckie konfrontacje wokalne, w których wezmą udział młodzi wokaliści z Niemiec i Polski.
Na 12 kwietnia zaplanowano wieczór pt. "Duetina i canzonetty E.T.A. Hoffmanna", a na 14 kwietnia prezentację filmu "Opowieści Hoffmanna", jedynej opery J. Offenbacha.
Festiwal zakończy się 17 kwietnia premierą współczesnego baletu "Kronika zapowiedzianej śmierci" w choreografii debiutującego w tej roli Pawła Mikołajczyka.
Adam Czopek
Nasz dziennik 4-04-2003

Autor: DW