Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kolejni sojusznicy Polski w UE

Treść

Okazuje się, że - wbrew poniedziałkowym obawom przewodniczącego PO Donalda Tuska - Polska nie musi obawiać się o osamotnienie w Europie. Nie tak dawno słyszeliśmy o naszych doskonałych stosunkach z Wielką Brytanią. W środę Francja udzieliła nam poparcia w sprawie zniesienia rosyjskich restrykcji handlowych. Wczoraj, tym razem w Warszawie, w atmosferze przyjaźni o stosunkach bilateralnych i kwestiach europejskich Jarosław Kaczyński rozmawiał z szefem łotewskiego rządu Aigarsem Kalvitisem.
Polski premier powiedział dziennikarzom po rozmowach z szefem łotewskiego rządu, że było to spotkanie premierów "dwóch zaprzyjaźnionych państw". - To była rozmowa krótka, ale wychodzę z niej z głębokim przekonaniem, że mamy bardzo wiele wspólnych spraw i możemy wiele razem zdziałać - zaznaczył Kaczyński. Obaj przywódcy rozmawiali m.in. o stosunkach Unii Europejskiej z Rosją oraz o bezpieczeństwie energetycznym.
Polska oraz Szwecja to kraje, które Aigars Kalvitis postanowił odwiedzić jako pierwsze po wygraniu w zeszłym tygodniu wyborów parlamentarnych na Łotwie. Dziennikarzom powiedział, że Polska i Łotwa "mają bardzo podobne spojrzenie na wiele spraw".
Jak podkreślił szef polskiego rządu, wczorajsze spotkanie miało jedynie charakter inauguracyjny. Kolejne już za kilka tygodni - w pierwszej połowie grudnia - odbędzie się w Wilnie. Z kolei w wydanym wczoraj oświadczeniu litewskiego MSZ po rozmowie szefów dyplomacji obu państw - Anny Fotygi i Petrasa Vaitiekunasa - podkreślono, że Litwa solidaryzuje się z Polską w sprawie nowego porozumienia UE z Rosją.
Również wczoraj w wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie, Radia znad Wilii, premier Litwy Gedyminas Kirkilas powiedział, że "stanowiska Litwy i Polski w sprawie nowego porozumienia Unii Europejskiej z Rosją są zbieżne".
Aneta Jezierska
"Nasz Dziennik" 2006-11-17

Autor: wa