Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kolejne rewizje w związku z aferą korupcyjną w Ministerstwie Finansów

Treść

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego i prokuratorzy przeszukali biura i zabezpieczyli dyski w warszawskiej firmie InterCommerce. Właścicielem i prezesem spółki, która przez lata zajmowała się wykupywaniem gruntów pod budowę hipermarketów dla sieci Carrefour jest Rudolf Skowroński, zaliczany do grona stu najbogatszych Polaków. Rewizja ma związek z aferą korupcyjną w Ministerstwie Finansów. Podobne działania mogą dotknąć również osoby i przedsiębiorstwa współpracujące z InterCommerce. Sami prokuratorzy przyznają - śledztwo nabrało tempa.
Warszawskie przedsiębiorstwo InterCommerce to kolejna firma, która - zdaniem prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie afery korupcyjnej w Ministerstwie Finansów - ma związek z nieprawidłowościami w umorzeniach podatków i ulgach podatkowych. Do biur i pomieszczeń InterCommerce pracownicy CBŚ i prokuratury weszli w środę późnym popołudniem.
- Zabezpieczono dokumenty finansowe i księgowe oraz komputerowe nośniki danych - mówi prokurator Małgorzata Stefaniuk z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Cała procedura miała charakter niemal identyczny jak kilka tygodni wcześniej, kiedy to funkcjonariusze organów ścigania wkroczyli równocześnie do biur i pomieszczeń przedsiębiorstwa Farmutil SA w Śmiłowie, należącego do byłego senatora Henryka Stokłosy. Tam rewizja trwała dwa dni.
Co łączy warszawski InterCommerce z Farmutilem z maleńkiego Śmiłowa?
- Nazwy obu firm przewijają się w zeznaniach i ustaleniach śledztwa dotyczących uzyskiwania ulg podatkowych czy umorzeń podatków w zamian za korzyści finansowe - tłumaczy jeden z prokuratorów nadzorujących postępowanie.
Jak się dowiedzieliśmy, prokuratura obecnie ustala dane firm, które współpracowały z InterCommerce. I nie wyklucza, że również one mogą zostać objęte dochodzeniem.
Właścicielem i prezesem firmy InterCommerce, która przez lata zajmowała się wykupywaniem gruntów pod budowę hipermarketów dla sieci Carrefour, jest Rudolf Skowroński, zaliczany do grona stu najbogatszych Polaków. O firmie InterCommerce było głośno już przed sześcioma laty, głównie ze względu na związki z Ryszardem Nawratem (SLD), byłym wojewodą dolnośląskim i właścicielem przedsiębiorstwa APS Consulting. W 2005 r. Nawrat został zatrzymany przez CBŚ pod zarzutem korupcji. W 2000 r. jego firma, występując właśnie w imieniu InterCommerce, kupiła od Wrocławia grunt na Gądowie. InterCommerce za atrakcyjne tereny zaoferowało wówczas 86 mln zł i przetarg wygrało. Zgodnie z umową na kupionym gruncie miało wybudować centrum handlowo-biznesowe z biurowcami i hotelem, lecz prac nad tą inwestycją nigdy nie rozpoczęło. Kupiony od miasta teren odsprzedało spółce DT Casino, stawiającej hipermarkety Géant. Sam Nawrat procesował się później z InterCommerce, domagając się wypłaty prowizji za pośrednictwo.
O rozbiciu przestępczego układu w Ministerstwie Finansów, mającego przez lata działać na styku biznesu, urzędników i przestępców, prokuratura poinformowała w maju. Do tej pory zatrzymano siedmiu podejrzewanych o korupcję urzędników resortu. Według śledczych, w latach 1994-2004 mieli oni tworzyć w ministerstwie korupcyjny układ, który za łapówki załatwiał uszczuplenia podatkowe dla firm. Zdaniem prowadzących śledztwo, sprawa dotyczy co najmniej sześćdziesięciu przedsiębiorstw.
- Prowadzimy obecnie czynności mające na celu zweryfikowanie materiału dowodowego, przesłuchujemy podejrzanych. Śledztwo jest rozwojowe - mówi prokurator Małgorzata Stefaniuk z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Wojciech Wybranowski

"Nasz Dzienik" 2006-07-29

Autor: wa