Kolejne polskie obiekty na liście UNESCO
Treść
W Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie odbyło się wczoraj przekazanie certyfikatów potwierdzających wpisanie na międzynarodową listę Programu UNESCO "Pamięć świata" dwóch kolejnych obiektów ze zbiorów polskich: Archiwum Komisji Edukacji Narodowej i Kodeksu Supraskiego. Zostały one wręczone przedstawicielom instytucji przechowujących wpisane na listę dokumenty. W uroczystości uczestniczyli: minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski oraz minister edukacji narodowej Ryszard Legutko.
- To jest dowód szacunku dla dóbr i zobowiązanie do jeszcze bardziej pieczołowitej opieki nad naszym dziedzictwem - powiedział o fakcie wpisania obiektów na listę UNESCO minister Ujazdowski. Na archiwum Komisji Edukacji Narodowej pochodzące z XVIII w. składa się zbiór dokumentów będących zapisem pierwszej w Europie wielkiej reformy nauczania zrywającej ze średniowiecznym systemem szkolnictwa. Potwierdzają system trójstopniowej edukacji publicznej (szkoły powszechne, średnie i wyższe) obejmujący młodzież obojga płci.
Natomiast Kodeks Supraski datowany na początek XI wieku jest nieocenionym źródłem do badań nad językiem staro-cerkiewno-słowiańskim i wszystkimi innymi językami słowiańskimi. Zalicza się także do najwcześniejszych i najważniejszych źródeł do badań nad alfabetem cyrylickim. Zawiera on 27 żywotów świętych oraz 22 nauki ojców Kościoła na miesiąc marzec i jedną modlitwę. - Niektórzy traktują archiwa jako miejsca smutne i posępne, a tam właśnie jest tak wiele życia, duch historii. "Pamięć świata" składa się z pamięci ludzi. To, co mamy my, Polacy, jest wyjątkowo bogate i wartościowe - zaznaczył minister Legutko, zachęcając szczególnie młodzież do zapoznawania się z historią i polskim dziedzictwem narodowym.
Program UNESCO "Pamięć świata" został zainicjowany w 1992 roku. Jego celem jest udostępnianie, promowanie, a także ochrona archiwalnego i muzealnego dziedzictwa ludzkości.
Izabela Borańska
"Nasz Dziennik" 2007-09-21
Autor: wa