Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kolejne antyterrorystyczne pomysły

Treść

Brytyjski minister finansów Gordon Brown wzywał wczoraj pozostałe państwa Unii Europejskiej, by podjęły środki mające na celu przejęcie majątków i aktywów należących do grup i organizacji terrorystycznych. Apel ten jest konsekwencją zamachów w Londynie z 7 lipca.
Kanclerz Gordon Brown wygłosi apel w tej sprawie do unijnych ministrów finansów na najbliższym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Brytyjski szef resortu finansów będzie namawiał także swoich odpowiedników z krajów UE, by poczynili starania zmierzające do przejęcia pieniędzy ludzi, którzy wspierają terrorystyczne organizacje - poinformowała stacja BBC. Szczegółowy plan dotyczący tej sprawy został opracowany przez kraje Unii zaraz po zamachach z zeszłego roku w Madrycie, jednak do tej pory nie został wprowadzony w życie. Obecnie kanclerz Brown domaga się, by został zrealizowany natychmiast.
W zeszłym roku przedstawiciele UE ustalili, że wszystkie podejrzane transakcje bankowe będą monitorowane w "czasie rzeczywistym". Uzgodniono także, że przedstawiciele UE mianują szefa działań antyterrorystycznych, oraz że operatorzy telekomunikacyjni będą przechowywali przez dłuższy czas informacje o połączeniach swoich abonentów.
Przebywający w Rzymie polski szef dyplomacji Adam Daniel Rotfeld oświadczył, że w naszym kraju nie ma potrzeby uchwalania nadzwyczajnych ustaw antyterrorystycznych, które rozważane są we Włoszech i które planuje się wprowadzić w całej UE. Propozycje w tej sprawie przedstawił jeden z włoskich polityków. - Tego typu ustawy wprowadzają ograniczenia w funkcjonowaniu społeczeństwa otwartego i uderzają w swobody i wolności obywatelskie. Nie uważam, aby to był najwłaściwszy i najskuteczniejszy sposób przezwyciężania tego zagrożenia - deklarował Rotfeld.
JS

"Nasz Dziennik" 2005-07-13

Autor: ab