Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kolędy stare i nowe

Treść

Ponad 30 wykonawców - solistów i zespołów z całego kraju - zapowiedziało udział w XII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który w dniach 20-21 bm. odbędzie się w Jarosławiu.
Festiwal służyć ma upowszechnianiu doświadczeń związanych z wykonywaniem kolęd i pastorałek oraz podnoszeniu poziomu artystycznego, m.in. poprzez rywalizację konkursową. Jury oceniać będzie zarówno dobór repertuaru, aranżację, interpretację, emisję głosu, jak i ogólne wrażenie artystyczne. Festiwal poprzez dobrą organizację i wysoki poziom wykonawców pretenduje do miana bardziej znaczących imprez muzycznych tego typu.
Poprzez tę imprezę organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury, Urząd Miasta Jarosławia, parafia pw. Chrystusa Króla oraz Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. sł. Bożej Anny Jenke, pragną promować współczesną interpretację kolęd i pastorałek, a także skonfrontować twórcze dokonania młodzieży w atmosferze tradycji bożonarodzeniowej. Zdaniem ks. dr. Tadeusza Bratkowskiego - muzykologa, wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, każda edycja festiwalu jest nowym, wyjątkowym przeżyciem zarówno dla słuchaczy, jak i wykonawców. - Jest to powrót do atmosfery Świąt Bożego Narodzenia, co daje możliwość wykazania się wykonawcom, niejako podzielenia efektami swojej pracy. Ważne, aby umieli oni spojrzeć na kolędę z perspektywy czasu i mieli na uwadze, że jest to forma, która rozwijała się bardzo długo i dlatego sam styl muzyki, który jest w niej niemalże zakodowany, wymaga bardzo troskliwego podejścia. To niejako intuicyjne wyczucie umożliwi właściwe odkodowanie kolędy i przekazanie jej w odpowiedniej formie słuchaczom. W opinii kapłana muzykologa, poziom wykonawców w dużej mierze zależy od opiekunów muzycznych, którzy uczestnicząc ze swoimi podopiecznymi w tego typu imprezach, mogą czerpać dobre wzorce, a uwzględniając sugestie jury, mają szanse wcielać je później w życie.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2007-01-18

Autor: wa