Kodeks na liście UNESCO
Treść
"Kodeks supraski", XI-wieczny rękopis staro-cerkiewno-słowiański, który znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej, został wpisany na listę Pamięci Świata UNESCO.
"Kodeks supraski" uznano tym samym za jeden z najcenniejszych dokumentów historii ludzkości. Powstał on około 1014 r. w jednym z klasztorów w okolicy Preslawia, stolicy ówczesnego państwa bułgarskiego. Do Polski trafił w XVI wieku. Przez kilkaset lat przechowywany był w monastyrze bazyliańskim w Supraślu niedaleko Białegostoku - stąd jego nazwa. W 1823 r. znalazł go tam ksiądz profesor Michał Bobrowski.
Kodeks jest najstarszym w Polsce i jednym z najstarszych na świecie zabytków piśmiennictwa słowiańskiego. Po wywiezieniu z Supraśla podzielony został na trzy części. Obecnie 16 jego kart znajduje się w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Petersburgu, 118 kart w Bibliotece Uniwersyteckiej w Lubljanie (Słowenia) i 151 kart w Bibliotece Narodowej w Warszawie, w zbiorach Biblioteki Ordynacji Zamojskiej.
Program Pamięć Świata to międzynarodowy projekt pod patronatem UNESCO rejestrujący i popularyzujący najcenniejsze obiekty (rękopisy, książki, nagrania, filmy) dokumentujące historię świata. "Kodeks supraski" jest już drugim, obok rękopisów Fryderyka Chopina, obiektem ze zbiorów Biblioteki Narodowej na liście Pamięci Świata.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2007-09-01
Autor: wa