Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kierujcie się logiką krzyża

Treść

Księża kardynałowie powołani są, aby zawsze pozostawać pod panowaniem Chrystusa, myśląc i działając zgodnie z logiką Jego krzyża. Podkreślił to Ojciec Święty w czasie uroczystości kreowania 24 nowych purpuratów. Wczoraj, podczas Eucharystii w bazylice watykańskiej Benedykt XVI wręczył im pierścienie symbolizujące oblubieńczą więź z Kościołem i Następcą św. Piotra. Dzień wcześniej, na konsystorzu publicznym nałożył im birety kardynalskie. Wśród nowych purpuratów jest ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Podstawową posługą św. Piotra, jak też kardynałów jest zawsze posługa wiary, której fundamentem jest krzyż Chrystusa, przypomniał Benedykt XVI w czasie wczorajszej Mszy św. w bazylice watykańskiej, którą z Biskupem Rzymu koncelebrowało 24 nowych członków Kolegium Kardynalskiego. Papież zwrócił uwagę, że posługa ta nie jest łatwa, gdyż opiera się na myśleniu zgodnym z logiką, która ugruntowana w wierze przekształca całe życie tych, którzy jej służą. Nawiązując do obchodzonej wczoraj uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, Benedykt XVI podkreślił, że zadaniem nowych purpuratów jest świadczenie o Jego królowaniu i kroczenie "tą samą drogą, przyjmując tę samą logikę, logikę pokory i służby; ziarna, które obumiera, aby przynieść owoc".
Ojciec Święty dodał, że zarówno Następca św. Piotra, jak i kardynałowie powołani są do tego, "by pozostawać pod panowaniem Chrystusa, myśląc i działając zgodnie z logiką krzyża, co nigdy nie jest łatwe ani przewidywalne". - Pod tym względem musimy być jednomyślni, a jesteśmy tacy, ponieważ nie łączy nas idea, strategia, ale jednoczy nas miłość Chrystusa i jego Ducha Świętego. Skuteczność naszej służby Kościołowi, Oblubienicy Chrystusa, zależy przede wszystkim od naszej wierności wobec Bożego królestwa ukrzyżowanej Miłości - podkreślił wczoraj Benedykt XVI.
Dwudziestu czterech nowych kardynałów Ojciec Święty kreował już w sobotę, podczas uroczystego konsystorza w bazylice watykańskiej. Najpierw nowi purpuraci wprowadzeni zostali do centrum świątyni z kaplicy św. Sebastiana, zajęli miejsca wokół Konfesji św. Piotra. Przy śpiewie "Tu es Petrus" przybył do bazyliki Benedykt XVI. Uroczystość miała formę nabożeństwa z Liturgią Słowa, w trakcie którego nowi członkowie Kolegium Kardynalskiego złożyli przyrzeczenie wierności i posłuszeństwa Następcy św. Piotra i otrzymali od niego insygnia kardynalskie. Zgodnie z tradycją Papież przydzielił im także kościoły tytularne na terenie Wiecznego Miasta. Ksiądz kardynał Kazimierz Nycz otrzymał bazylikę San Martino ai Monti położoną na Eskwilinie.
W wygłoszonej podczas konsystorza homilii Benedykt XVI przypomniał znaczenie Kolegium Kardynalskiego dla posługi Biskupa Rzymu, podkreślając, iż jego członkowie, reprezentujący różne kontynenty i narody, stanowią grono najbliższych doradców Następcy św. Piotra w jego posłudze Kościołowi powszechnemu. Papież zaznaczył, że ich misja ma się jednak odbywać na mocy Chrystusowej miłości, a nie według logiki władzy. - Kryterium wielkości i pierwszeństwa według Boga nie jest panowanie, ale służba - podkreślił Ojciec Święty.
Do nowych kreacji kardynalskich Biskup Rzymu nawiązał również podczas wczorajszego spotkania z wiernymi na placu św. Piotra na modlitwie "Anioł Pański". Zwracając się do Polaków, Benedykt XVI zachęcił ich, by wspierali swoją modlitwą arcybiskupa Warszawy, jak też wszystkich biskupów polskich.
Po sobotnim konsystorzu Kolegium Kardynalskie liczy 203 członków, w tym 121 elektorów, czyli uprawnionych do udziału w konklawe.
Sebastian Karczewski, Watykan
Nasz Dziennik 2010-11-22

Autor: jc