Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania z OC?

Treść

Komunikacyjne ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową przypisaną do konkretnego pojazdu. Stanowi finansowe zabezpieczenie kierowcy odpowiedzialnego za szkodę wyrządzoną na mieniu lub osobach trzecich. Osoba poszkodowana otrzymuje świadczenie wypłacane przez ubezpieczyciela. Nie zawsze jednak tak się dzieje...
 Zgodnie z obowiązującymi przepisami, firma ubezpieczeniowa zobligowana jest do wypłaty odszkodowania, gdy kierowca prowadzący ubezpieczony pojazd wyrządzi szkodę.  Te same przepisy określają także sytuacje, kiedy ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania lub nałożyć na sprawcę tzw. regres, czyli zwrot wypłaconego odszkodowania.
1. Gdy szkoda powstała częściowo z twojej winy
W przypadku, gdy kierowca wyrządzi szkodę, która powstałą częściowo z winy osoby poszkodowanej, nie zawsze otrzyma ona odszkodowanie. Niekiedy bywa tak, że firma ubezpieczeniowa dzieli koszty pomiędzy sprawcę a osobę poszkodowaną. W efekcie wypłacane świadczenie będzie mniejsze.
2. Gdy osoba poszkodowana rażąco zaniedbała przepisy ruchu drogowego
Mimo doznania urazu lub innej szkody, osoba poszkodowana nie zawsze otrzyma odszkodowanie lub uzyska pomniejszoną jego wysokość. Dzieje się tak, gdy osoba poszkodowana doznała szkody będącej efektem niedostosowania się do przepisów ruchu drogowego. Mowa m.in. o niezapiętych pasach czy przechodzeniu na czerwonym świetle.
3. Gdy sprawca prowadził pojazd pod wpływem alkoholu lub środków odurzających
W regulaminie wszystkich firm ubezpieczeniowych widnieje zapis, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty świadczenia, gdy sprawca dokona szkód pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
W takiej sytuacji osoba poszkodowana wcale nie musi jednak obawiać się braku środków np. na pokrycie kosztów leczenia. Warto bowiem mieć świadomość, że wypłaty odszkodowania dokona Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, nakładając tym samym regres na sprawcę.
4. Gdy samochód sprawcy nie posiada ważnego OC
Osoba poszkodowana nie otrzyma odszkodowania wypłaconego bezpośrednio z OC sprawcy, gdy samochód nie posiada ważnego ubezpieczenia. Jak pokazują statystyki, po polskich drogach jeździ około 250 tysięcy aut bez ważnej polisy.
Nie musisz się jednak obawiać w razie wypadku, ponieważ otrzymasz świadczenie jako osoba poszkodowana. Należną kwotę wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Jaką maksymalną kwotę odszkodowania w ramach OC można otrzymać?
Obowiązujące przepisy w zakresie ubezpieczeń OC jasno określają maksymalne kwoty odszkodowania. Nawet, jeśli szkody doznasz z winy kierowcy prowadzącego pojazd z najtańszym ubezpieczeniem OC, masz możliwość uzyskania wysokiego odszkodowania.
Maksymalne sumy gwarancyjne przy wypłacie odszkodowania wynoszą odpowiednio:
do 5 mln euro w przypadku szkód na osobach,
do 1 mln euro w przypadku szkód na mieniu.
Nic więc dziwnego, że kierowcy wybierają najtańsze oferty, znajdując je w porównywarce Rankomat. Dla ciebie - jako osoby poszkodowanej - nie ma to jednak żadnego znaczenia. Wysokość odszkodowania zależy bowiem nie od wysokości składki OC, a jedynie od uszczerbku na zdrowiu.

Autor: Silesian

Tagi: Kiedy nie dostaniesz odszkodowania z OC